news

Już wiemy, do kogo należą zdjęcia zrobione przez uśmiechniętego makaka

Możemy już spokojnie odetchnąć po chwilach niepewności spowodowanych zamieszaniem, które wynikło po opublikowaniu przez agencję Caters News zdjęć zrobionych przez małpę aparatem fotografa Davida Slatera.

Serwis TechDirt dotarł do przepisu w amerykańskim prawie mówiącego o pracach nie będących dziełem człowieka. Wynika z niego, że ani fotograf, ani agencja nie mają praw autorskich do zdjęć uśmiechniętych makaków.

Paragraf 503.03(a) jasno stwierdza, że prawo autorskie ma zastosowanie jedynie w przypadku, gdy autorem dzieła jest człowiek, nie zaś zwierze lub maszyna. Tym samym zdjęcia stały się własnością publiczną i prawa do nich będzie można dochodzić jedynie w sądzie.
[TechDirt, BoingBoing]

podobne treści

 • jan

  to bardzo dobrze bo zrobilem sobie avatara z tego zdjecia:) i nie tylko ja z tego co widze

 • marcin

  ale ma to zastosowanie tylko na terenie USA…

 • bbk

  To zdjęcie to już MEM!
  Prawa autorskie nie mają zastosowania do TrollFace i innych tego typu dzieł

 • Anonim

  no super. to jak puszczę aparat na wózku z autowyzwalaczem to zdjęcia już moje nie są !?

 • Fyfug

  Mi sie wydaje, ze to waldemar!

 • sebastianmunio

  @ravyr Wtedy Ty ustawiasz aparat na auto wyzwalanie więc to Twoje zdjęcia.

 • snoozee

  @sebastianmunio – A jak napisze program, ktory sam bedzie ustawial samowyzwalacz ? ;0

 • tfkwpl

  Serwis TechDirt? Rzeczywiście brzmi jak nazwa jakiejś kancelarii adwokackiej ;-)

  A tak naprawdę to nie są oryginalne zdjęcia zrobione przez małpę, tylko zdjęcia już obrobione przez Slatera. Kadrowanie i obróbka to również proces twórczy i sprawiają, że prawa autorskie są własnością fotografa.

 • formir

  „A tak naprawdę to nie są oryginalne zdjęcia zrobione przez małpę, tylko zdjęcia już obrobione przez Slatera. Kadrowanie i obróbka to również proces twórczy i sprawiają, że prawa autorskie są własnością fotografa.”

  sory ale to oznacza ze kazdy moze je podać swoje obróbce wykadrować ect i uznać za swoje dzieło.

 • orlikturbo

  Jeśli fotograf wynajmie powierzchnię np w hotelu, ustawi aparat na statywie, ustawi oświetlenie zatrudni znaną modelkę, wizażystów i fryzjerów, ustawi scenę i wyjdzie do toalety a tym momencie przechodząca recepcjonistka czy osoba dbająca o czystość naciśnie na spust to ta osoba jest właścicielem tej fotografii i nikt inny nie może czerpać akurat z tej fotografii korzyści np majątkowej.(Inną sprawą jest to że zapewne fotograf jak wróci z toalety to usunie tą fotografię i nie opublikuje jej. Ale gdyby ją przeoczył i ktoś by czerpał z niej korzyści to właściciel zdjęcia (np recepcjonistka) może oskarżyć np fotografa za podpisywanie się nie pod swoimi pracami lub oskarżyć o coś związanego z wykorzystaniem fotografii). Właścicielem zdjęcia jest też osoba, która ustawi samowyzwalacz migawki.