naukanews

Już wiemy, dlaczego komary niektórych atakują częściej

Doktorant z Holandii Remco Suer uważa, że komary czują pociąg do bakterii żyjących w pocie na ludzkich stopach. Jeśli to prawda, jesteśmy o krok bliżej do znalezienia środka zapobiegającego atakom krwiopijców.

Suer prowadził badania nad afrykańskim gatunkiem komara Anopheles gambiae, odpowiedzialnym za wiele przypadków zachorowań na malarię w Afryce Subsaharyjskiej. W laboratorium wystawiał komary na działanie różnych zapachów.

Najpierw wtłaczał do pojemnika dodatkową dawkę dwutlenku węgla, który sugeruje owadom, że w pobliżu znajduje się człowiek. Potem dodawał mieszankę pięciu aromatów potu z ludzkich stóp. Pod wpływem tego zapachu, komary przez kilka sekund straciły zdolność do reagowania na dwutlenek węgla. Może to tłumaczyć, dlaczego owady często zmieniają kierunek lotu i kierują się ku stopom, gdy znajdą się już blisko człowieka. Wiadomo, że aromaty z potu wychwytują za pomocą komórek czuciowych niedaleko otworu gębowego.

Należy jeszcze pamiętać, że badania przeprowadzono tylko na jednym gatunku, więc inne gatunki owadów mogą reagować inaczej.

Biolog tłumaczy, że komary niekoniecznie kierują się ku osobom, które mają więcej nagromadzonego potu na stopach. Kusi je raczej jeden składnik potu. Pytanie – który z dziesięciu i czy niektóre osoby mają „pechową mieszankę”, czyli większe stężenie składników przyciągających komary.

Gdyby udało się je odizolować, byłoby możliwe tworzenie pułapek na komary, do których owady rozprzestrzeniające choroby byłyby wabione zapachem. Dla nas to kwestia irytujących doświadczeń na piknikach, a dla Afrykańczyków zapadających na malarię – kwestia życia i śmierci. [PhyOrg, zdjęcie: Shutterstock]

podobne treści

 • Tomek Skibiński

  W sumie to oczywiste bo najbardziej pogryzieni są Ci, którzy nie dbają o higienie. Przynajmniej ja to tak zauważyłem ostatnimi czasy.

 • miki2u

  Slaba teoria, bedac w stanie upojenia alkocholowego mozesz smialo wejsc w roj komarow, obsiada cie ale nie ugryza chociazbys smierdzial potem od armaniego.

 • Dawid Dubanosow

  bo alkoholu nie ruszą. nie dziwię się im w sumie ;P

 • Anonim

  @miki2u: a może w stanie upojenia alkoholowego po prostu nie czujesz, że żrą. Po mocnym spożyciu pewnie można nie poczuć ugryzienia rekina:)

 • a3004

  @wojtul: dobrze prawisz:) Kiedyś z kumplem przeprowadziliśmy test z użyciem alkoholu i komary dalej gryzły, tylko się tego nie czuło :P

 • wemil

  potwierdzam, mnie kiedyś ugryzł rekin i nic nie poczułem
  na szczęście kiedy się obudziłem miałem już wszystkie cztery ręce

 • grany

  „miałem już wszystkie cztery ręce ”
  to dobrze ze wszystko wrocilo do normy