news

Jeszcze jedna planeta w Układzie Słonecznym?

Dwaj astrofizycy z Uniwersytetu Luizjańskiego w Lafayette, John Matese i
Daniel Whitmire, twierdzą, że w Układzie Słonecznym istnieje jeszcze
jedna planeta. Nie, nie chcą przywrócić rangi planety Plutonowi. Odkryli
coś nowego.

Dookoła Słońca krąży nieznana planeta, której nikt nigdy nie widział. Jest cztery razy większa od Jowisza, a wokół niej są pierścienie i krążą księżyce. Naukowcy nadali planecie nazwę Tyche. Planeta miałaby się kryć gdzieś w rozległym Obłoku Oorta, czyli sferycznym obłoku na obrzeżach Układu Słonecznego.

Astrofizycy nie sfotografowali Tyche, tylko wysnuwają wniosek o jej istnieniu na postawie danych zbieranych przez teleskop kosmiczny WISE NASA.

Matese i Whitmire są przekonani, że Tyche istnieje. Planeta ma się znajdować w 15 tysięcy razy większej odległości od Słońca niż Ziemia. Składałaby się głównie z wodoru i helu, a na jej powierzchni panowałaby dość wysoka temperatura -73ºC. Wysoka w porównaniu z zero bezwzględnym na powierzchni przelatujących obok asteroid.

Według naukowców, hipoteza o istnieniu Tyche tłumaczy, dlaczego wiele komet długookresowych zbliża się „z niewłaściwej strony”. W opracowaniu opublikowanym w branżowym piśmie „Icarus” piszą, że ponad 20 procent komet długookresowych zaobserwowanych od 1898 roku pojawia się na naszym niebie pod innym kątem niż wynika z teorii „galaktycznego przypływu„, czyli oddziaływania grawitacyjnego Układu Słonecznego. Anomalię dostrzeżono 12 lat temu i dotychczas nie przedstawiono dobrego jej wyjaśnienia. 

Badania nad istnieniem planety potrwają dwa lata, więc na potwierdzenie tej sensacji jeszcze poczekamy. [The Independent, zdjęcie: NASA, nie ilustruje wyobrażenia o wyglądzie Tyche, tylko o jej wielkości]

podobne treści

 • kamil.osowski

  ‚znajdować’ a nie ‚znakować’ Aniu

 • deral

  „Wysoka w porównaniu z zero bezwzględnym na powierzchni przelatujących obok asteroid.”

  eeeee woot?!

 • miki2u

  Zero bezwzgledne czyli jakies −273,15 °C (jakies bo nikt tego nie sprawdzil w praktyce) teoretycznie wszystkie czasteczki w tej temp. ustaja

 • qazxcv25

  A może to nie planeta tylko brązowy karzeł