naukanews

Jeszcze bardziej inteligentna sztuczna inteligencja

Obecne systemy sztucznej inteligencji wykorzystują model oparty na logice lub model prawdopodobieństwa. Naukowiec z MIT napisał nowy język programowania, Church, który łączy oba podejścia i może doprowadzić do powstania naprawdę inteligentnych urządzeń.

W latach 1950. pierwsi badacze opracowujący systemy AI uważali, że ludzkie rozumowanie oparte jest na logice, więc maszyny trzeba uczyć logicznych sekwencji. Jednak system ten nie rozumiał wyjątków, więc trzeba mu je było tłumaczyć jako odrębną regułę. A wyjątków jest bardzo wiele: „Ptaki latają” – prawda. Wszystkie? Nie wszystkie. Dlaczego?

Naukowcy skupili się więc na systemie opartym na prawdopodobieństwie i uczeniu komputer, jak samodzielnie wyciągać wnioski.

Church to połączenie obu podejść, nad którym pracuje Noah Goodman z Massachusetts Institute of Technology. W nowym systemie sztuczna inteligencja tworzy zasady oparte na prawdopodobieństwie, które potem modyfikuje, gdy napotka trudności:

System Church, który nigdy wcześniej nie napotkał przykładu nielota, prawdopodobieństwo, że wszystkie ptaki potrafią latać ocenia na 99,99%. Lecz gdy poznaje nowe gatunki, np. pingwina, rewiduje swoje założenia i samodzielnie przyswaja wyjątki i reguły, które kiedyś naukowiec musiałby wklepywać ręcznie.

Church może okazać sie lepszy od obecnych modeli sztucznej inteligencji. Dowiódł już w testach, że  „znacznie lepiej radzi sobie z symulacją ludzkiego zachowania niż tradycyjne modele AI”. Na szczęście pan Goodman ma przed sobą jeszcze wiele pracy i nie musimy się obawiać komputerów-mądrali. Jeszcze przez jakiś czas. [MIT, Maria Popova]

podobne treści