smartfonytabletyWiadomości promowane

Jelly Bean sprawdzi czy żyjesz zanim odblokuje telefon

Wprowadzone w Androidzie 4.0 zabezpieczenie Face Unlock ma prawie same zalety. Telefon odblokuje się tylko jeżeli rozpozna twarz właściciela, system działa sprawnie a przede wszystkim trudno mu zarzucić, że narusza w jakiś sposób patenty Apple. Ma też jedną wadę – bardzo łatwo go oszukać.

W sumie trudno się dziwić – markery to markery a komputerowi wszystko jedno czy rozpoznaje twarz człowieka czy tylko zdjęcie jego twarzy. Ponieważ karmiąc Androida 4.0 zdjęciami właścicieli można było w łatwy sposób złamać to zabezpieczenie, Google postanowiło wprowadzić w Androidzie 4.1 nową, lepszą wersję zabezpieczenia, która sprawdzać będzie czy analizowany obraz jest zdjęciem czy prawdziwym człowiekiem – Jelly Bean będzie sprawdzał czy właściciel mruga. Jeśli wykryje ruch powiek oznaczać to będzie, że można odblokować telefon. Jeśli nie – telefon ma niechybnie do czynienia ze zdjęciem albo jego właściciel śpi lub nie żyje.

Sprytne prawda? Zastanawiam się tylko ile czasu i wysiłku kosztowało Google zaimplementowanie tej funkcji, która ma poprawić bezpieczeństwo przechowywanych w urządzeniach mobilnych informacji. Na pewno dużo dłużej niż wam (bo jetem przekonany, że już sami wiecie) wymyślenie sposobu na obejście tego zabezpieczenia – skoro zdjęcia wystarczyły by zmylić starszą wersję Face Unlock, nowszą będzie można zmylić pokazując jej nagranie mrugającego właściciela. I wracamy do punktu wyjścia. Archaiczny system PIN’ów nie był jednak taki zły.

[XDA via TechCrunch via Gizmodo UK]

podobne treści