nauka

JAXA: przełom w dziedzinie bezprzewodowej transmisji energii

Idea budowy satelitów, które zbierałyby energię słoneczną i dzięki temu zasilały Ziemię, nie jest nowa, ale do tej pory nie udało się rozwiązać największego problemu, jakim jest właśnie przesyłanie energii z orbity. Jednak japońscy naukowcy pochwalili się niedawno pewnym przełomem w tej dziedzinie.

Naukowcy z japońskiej agencji kosmicznej JAXA pochwalili się niedawno znaczącym osiągnięciem w dziedzinie bezprzewodowego przesyłania energii elektrycznej. Udało się im bowiem przesłać przy pomocy mikrofal 1,8 kilowata na odległość 55 metrów. Eksperyment zakładał konwersję energii elektrycznej na mikrofale, trafienie nimi w mały odbiornik i konwersję przesłanej w ten sposób energii z powrotem na elektryczność.

Choć odległość, na jaką przesłano energię elektryczną, nie wydaje się duża, według agencji JAXA eksperyment jest kamieniem milowym w badaniach zmierzających do budowy prawdziwych satelitów słonecznych.

Urządzenia takie mogłyby w teorii rozwiązać wszystkie problemy energetyczne naszej planety – znajdujące się na orbicie geostacjonarnej instalacje słoneczne byłyby praktycznie cały czas oświetlone, a produkowana przez nie energia słoneczna byłaby czysta i bardzo tania. Problem w tym, że tą energię trzeba jeszcze przesłać na Ziemię czyli na odległość prawie 36 tysięcy kilometrów. Badania nad systemami mikrofalowymi, które mogłyby pełnić tę rolę, trwają od lat, ale japońscy naukowcy są przekonani, że to właśnie ich podejście pozwoli na zwiększenie skali przedsięwzięcia i ostatecznie pozwoli na realizację takiego projektu. Rzecznik prasowy JAXA przypomina jednak, że jest jeszcze wiele technicznych przeszkód do pokonania, a szacowany realistyczny czas oczekiwania na pierwsze satelity słoneczne to co najmniej 25 lat.

podobne treści