news

Japoński miliarder pierwszym księżycowym turystą SpaceX

SpaceX ujawniło nazwisko pasażera, który ma polecieć z firmą w podróż dookoła Księżyca. Jest nim japoński miliarder Yusaku Maezawa, a sama misja ma wyruszyć za pięć lat.

A przynajmniej taki plan ma Elon Musk, który chciałby, by misja zrealizowana została dzięki rakiecie BFR. Jest to plan wyjątkowo ambitny, biorąc pod uwagę to, że sama rakieta wielokrotnego użytku ma być większa niż Saturn V, a statek Big Falcon Ship, który projektowany jest do współpracy z nią, swoim rozmachem przekracza wszystkie inne załogowe statki, jakie do tej pory ludzkość wystrzeliła w kosmos. Według Muska, statek ten, po zatankowaniu na orbicie, będzie w stanie dotrzeć do każdego miejsca w Układzie Słonecznym.

SpaceX nie podała, ile Yusaku Maezawa, 42-letni miliarder i były perkusista w zespole punkowym, który majątek zbił na założonym przez siebie internetowym sklepie z odzieżą, zapłacił za planowany lot dookoła Księżyca. Według zapowiedzi ma on jednak wziąć ze sobą na pokład jeszcze od od sześciu do ośmiu osób – artystów, architektów, projektantów, którzy podczas lotu mają tworzyć „kosmiczną sztukę”.

Tymczasem trwają prace nad rakietą BFR, dzięki której Musk chciałby docelowo polecieć na Marsa. Po raz pierwszy ujawniono plany budowy takiej rakiety, jeszcze jako Interplanetary Transport System, dwa lata temu. Biorąc pod uwagę to, że znaczna część jej elementów ma powstawać z kompozytów, jej budowa będzie wyjątkowym wyzwaniem inżynieryjnym, które realizowane będzie w wyjątkowym tempie. Czas pokaże, czy rzeczywiście uda się dotrzymać zakładanego przez Muska terminu startu pierwszej rakiety BFR na Marsa już w 2022 roku.

Ilustracja: Twitter/SpaceX

podobne treści