internetWiadomości promowane

Japoński matematyk twórcą Bitcoina?

Jedną z największych tajemnic związanych z Bitcoinem jest nadal tożsamość twórcy całego systemu cyfrowej waluty. Ted Nelson, socjolog, który wymyślił terminy „hipertekst” uważa, że rozgryzł tę zagadkę.

O twórcy Bitcoina wiadomo niewiele. Wiemy, że zaprojektował on fundamenty całego systemu i udostępnił je publicznie w 2009 roku. Wiemy też, że podpisał (podpisała?) się jako Satoshi Nakamoto. I to by było właściwie tyle. Ale Ted Nelson podejrzewa, że za tym pseudonimem kryje się japoński matematyk Shinichi Mochizuki specjalizujący się w teorii liczb.

Podejrzenia Nelsona zrodziły się po tym, jak przeczytał on artykuł na temat Mochizuki’ego. Według socjologa, Mochizuki idealnie pasuje do profilu twórcy Bitcoina ponieważ jest matematycznym geniuszem, który mówi płynnie po angielsku. Co ważniejsze, już wcześniej zasłynął z dość ekscentrycznego podejścia do wyników swoich badań – swój potencjalnie rewolucyjny dowód hipotezy ABC opublikował tylko w Internecie i jak do tej pory nie uznał za stosowne go wyjaśnić. A byłoby to wskazane, ponieważ Mochizuki pracował samemu nad tym zagadnieniem przez lata, tworząc w tym czasie pojęcia i terminy, których inni matematycy po prostu nie rozumieją.

Podobieństwo pomiędzy dowodem hipotezy ABC a powstaniem pierwszej wersji Bitcoina jest więc duże, ale jeszcze nie świadczy o tym, że to Mochizuki stoi za cyfrową walutą. Krytycy twierdzą, że Mochizuki może i jest genialnym matematykiem, ale nie sprostałby tak skomplikowanemu zadaniu jakim było zaprojektowanie i stworzenie systemu Bitcoin. Z drugiej strony pierwsza wersja wyglądała podobno, jakby była napisana przez osobę o ogromnej wiedzy teoretycznej, ale bez dużego doświadczenia w programowaniu.

Jak na razie tożsamość twórcy Bitcoina pozostanie zagadką a sam Mochizuki, który preferuje pracę w samotności, raczej ani nie potwierdzi, ani nie zaprzeczy domysłom Nelsona.

podobne treści