news

Japonia pokazała pokój, w którym wykonuje się wyroki śmierci

Dotychczas procedura dokonywania egzekucji skazanych na karę ostateczną
była w Japonii pilnie strzeżoną tajemnicą. Na tych zdjęciach możemy
zobaczyć, jak wygląda. W środku pokoju widzimy zapadnię, na której staje skazany, zaś przy suficie uchwyt, do którego mocuje się sznur z pętlą. W Japonii jest siedem takich miejsc.

Jak pisze NYTimes, niektórzy dziennikarze (ale nie zagraniczni) zostali w piątek oprowadzeni po pomieszczeniach więzienia w Tokio. Decyzję o pokazaniu sali egzekucji podjął japoński Minister Sprawiedliwości, Keiko Chiba. Chce on zainicjować społeczną debatę na temat kary śmierci, której sam jest przeciwnikiem. Dotychczas nawet lokalizacja miejsc, w których wykonuje się wyroki, pozostawała tajemnicą.

Dziennikarze zobaczyli salę do egzekucji, przyległą do niej kapliczkę z buddyjskim ołtarzem oraz pokój, z którego urzędnicy nadzorują wykonanie wyroku. Strażnicy więzienni biorący udział w egzekucji dostają jednorazową nagrodę, równowartość 230 dolarów. Trzech z nich naciska przyciski aktywujące zapadnię – nigdy się nie dowiadują, który z tych przycisków działa.

Japan Reveals Its Execution Room For The First Time
Na tej mapie można zobaczyć, które kraje na świecie nadal stosują karę śmierci. W Japonii w latach 2000-2009 wykonano 46 wyroków. Średni czas oczekiwania skazanego na egzekucję przekracza pięć lat. W niektórych przypadkach skazani spędzali w celach śmierci nawet 40 lat. [Casey Chan/giz, NY Times, Wikipedia]

podobne treści