newswtf

Japonia chce zbudować lodowy mur wokół Fukushimy

Czarnobyl ma swój sarkofag, tymczasem Japonia chce odgrodzić się od elektrowni w Fukushimie lodowym murem.

Powodem, dla którego japońscy inżynierowie zdecydowali się na pomysł rodem z Gry o Tron, są powtarzające się wycieki skażonej wody z terenu uszkodzonej przez trzęsienie ziemi i tsunami elektrowni atomowej. Plan ten został zaproponowany w maju a agencja Associated Press donosi, że rozpoczęto już przygotowania do wprowadzenia go w życie.

„Mur” zbudowany będzie z wielu cienkich rurek połączonych z systemem chłodzenia. Po tym jak rury zostaną wkopane w ziemię, Japończycy planują przepompowywać przez nie chłodziwo o temperaturze -40 stopni Celsjusza, co powinno wystarczyć do zmrożenia gruntu do głębokości około 30 metrów. W ten sposób powstanie lodowa bariera, która zapobiegnie przedostawaniu się wód gruntowych na teren otaczający uszkodzony reaktor a jednocześnie nie pozwoli ona skażonym wodom wydostać się na zewnątrz.

Pomimo tego, że od czasu katastrofy w elektrowni Fukushima minęły już ponad dwa lata, wycieki skażonej wody nadal są problemem. W lipcu tego roku ujawniono, że każdego dnia do oceanu przedostaje się około 300 ton skażonej wody dziennie.

Szacowany koszt budowy „lodowego muru” wyniesie około 320 milionów dolarów a rachunkami za jego konstrukcję rząd Japonii podzieli się z TEPCO, właścicielem elektrowni. Według planu konstrukcja ma być gotowa do marca 2015.

podobne treści