news

Jak zatrzymać Boeinga o wadze 442 ton?

Jak zachowa się samolot o wadze prawie pół tysiąca ton, z maksymalnie zużytymi hamulcami, pełnym bakiem i bez możliwości hamowania turbinami, kiedy pilot zdecyduje o nagłym przerwaniu startu? Zadziwiająco, najnowszy Boeing 747-8 wyhamował bezpiecznie w trakcie testów. Z 320 km/h do 0!

Normalnie, pilot wykorzystałby wsteczny ciąg turbin i hamulce w podwoziu, lecz dla potrzeb testów i nauki wykorzystano jedynie tradycyjne hamulce. Specjalnie zamontowano hamulce, które są w 100% zużyte. Aby zwiększyć energię kinetyczną samolotu zatankowano go do pełna.

Kiedy samolot rozpędził się do 320 km/h na pasie startowym, rozpoczęto procedurę awaryjnego hamowania. Maszyna zatrzymała się po przejechaniu ponad 200 metrów. Hamulce rozgrzały się do temperatury 1400 stopni, lecz nie pozwolono ich ochłodzić, żeby stworzyć jeszcze bardziej ekstremalne warunki.

Opony samolotu automatycznie wypuściły powietrze, aby zapobiec ich eksplozji. Po 5 minutach strażacy zalali wodą rozgrzane do czerwoności (co widać na filmie) hamulce. Boeing 747-8 przeszedł pomyślnie testy awaryjnego hamowania.

podobne treści

 • Lukasz Xrs

  Tak na logike.. samolot o wadze statku?

  serio??

  tony na kilogramy zamień i będzie git

 • majki25

  Za Wiki:
  Masa
  Własna 211 700 kg
  Startowa max. 442 250 kg

 • Anna Piwnicka

  Ton, ton, dzięki!

 • lukanoid

  W dodatku użył spoilerów, więc nie hamował tylko hamulcami!!!

 • krawat8

  Heh, tylko niech nikt nie powtarza, że samolot zatrzymał się po 200 metrach!!! Zatrzymał się dwieście metrów wcześniej, niż planowali inżynierowie! Zresztą, samolot hamuje przez 30 sekund, przy prędkości 320 km/h samolot pokonuje w ciągu sekundy ok88 m/s – nie jest to możliwe. Droga hamowania w/g mnie – ok 600 – 700 metrów…

 • jki2

  A odwrócony ciąg ?

 • serkani

  Odwróconego ciągu nie było – chodziło o test hamulców. Przy okazji, ciekaw jestem czy zatankowali do pełna (a jakby doszło do pożaru, mieliby bombę na pasie startowym…), czy tylko dali balast o masie paliwa.

 • Niepodzielny

  Hamulce od Goodrich – pracuję u nich