news

Jak poznać zdjęcie zmodyfikowane w Photoshopie

Photoshop to narzędzie, które służy siłom dobra i zła, zależnie od tego, w czyje ręce się dostanie. Na wszelki wypadek warto wiedzieć, czy przy fotce ktoś majstrował. Wszystko wskazuje na to, że wiedza ta będzie się przydawać w życiu codziennym coraz częściej.

Przyjrzyjmy się czarującemu obliczu założyciela Facebooka. Zuckerberg został wybrany jako przykład, ponieważ nie przypomina modela. No, przynajmniej na fotografii po lewej stronie. Ale po prawej? Tylko na pierwszy rzut oka jest trochę lepiej, ale w istocie Mark 2.0 przypomina poczwarki widywane w reklamach, czyli mozaiki zamiast twarzy.

Oczy

How to Detect a Photoshopped ImageW wersji „ulepszonej” Zuckerberg zyskał mdłe ślepia Zacka Efrona. Zwróćcie uwagę na fakt, że są wyjątkowe białe. Nawet gwiazdy Hollywood mają żyłki na białku oka. Jeśli wampir ze zdjęcia ich nie posiada, nie jest wampirem, tylko owocem kreatywności grafika. Nie bez znaczenia są też cienie otaczające oczy, stanowią dobry wyznacznik oryginalności zdjęcia. Na tej fotce zmieniono oryginalny cień obok lewego oka Zuckerberga, ponieważ cień z oryginału nie pasował do nowych oczu. Można jednak dostrzec, że oczy z wersji Mark 2.0 nie „zapadają się” w twarz, co jest nienaturalne.

Nos

How to Detect a Photoshopped Image Pożyczony od wokalistki country Taylor Swift nos wyróżnia się pod kilkoma względami. Nosy to ciężki owoc do zgryzienia dla grafika, ponieważ trzeba dopasować teksturę i cienie na dużej powierzchni. Tutaj grafik przeniósł pryszcze i piegi Marka na nosek powabnej Taylor, aby ujednolicić skórę. Nadal jednak widać, że inna cera prześwituje spod spodu. Ponadto można dostrzec czerwony cień pod nozdrzami. Sugeruje to, że grafikowi nie chciało się poświęcić dużo czasu na łączenie dwóch tekstur. Czerwony to naturalny cień jasnej skóry, ale nie taki czerwony.

Usta

How to Detect a Photoshopped Image Dla smaczku, oblicze Zuckerberga wykończono usteczkami Jimmy’ego Fallona. Kluczowe są ich krawędzie. Zazwyczaj dolna warga nieco wystaje, więc tworzy się pod nią cień. Tutaj mamy dwa cienie, co nie występuje w naturze, lecz świadczy o lenistwie grafika.

Natura nieożywiona

How to Detect a Photoshopped Image Także na innych zdjęciach niedopracowane łączenia zdradzają, że z obrazem bawiono się w Photoshopie. Największym problemem dla grafika jest różne oświetlenie elementów, które stanowią kolejne warstwy. Trudno znaleźć dwaie dokładnie tak samo oświetlone fotki, więc im mniej czasu pracy grafika, tym bardziej widoczne różnice. Wypatruj krawędzi, które nie powinny się znaleźć w kadrze. Jeśli dostrzeżesz je między dwoma obiektami, które są także inaczej oświetlone, bingo.

How to Detect a Photoshopped Image

Technologia

How to Detect a Photoshopped Image
Do sprawdzenia, czy zdjęcie modyfikowano w Photoshopie można użyć… Photoshopa, jeśli macie do niego dostęp. Image Error Level Analysis to narzędzie, które tworzy mapę obrazu pokazującą w innym kolorze miejsca, w których występuje największa kompresja. Obszary modyfikowane w Photoshopie wyglądają jak „obszary gorąca” na mapie klimatycznej.

How to Detect a Photoshopped Image

Jeszcze jedna sztuczka – przy pomocy Photoshopa, można rozebrać obraz na elementy składowe. W przypadku fotki Zuckerberga w RDB na warstwę czerwoną, zieloną i niebieską. Na niebieskiej, którą widać powyżej, modyfikacja zdjęcia aż rzuca się w oczy.

Innym sposobem jest podkręcenie saturacji obrazu na maksa, dzięki czemu zobaczymy nadpisywane elementy obrazu. Różnice w kolorze i oświetleniu staną się lepiej widoczne.

Przy okazji przypomnimy mistrzów Photoshopa z BP. Swoimi wyczynami wpisali się w kanon gatunku. Pamiętacie centrum kryzysowe i helikopter ratunkowy? [Adam Dachis/giz]

podobne treści