news

Jak powstało to zdjęcie?

Fotografii nie modyfikowano w Photoshopie. Wykonano ją aparatem fotograficznym w zwykłym iPhonie. Śmigło nie stało się niepodatne na grawitację. Wszystko przez efekt „rolling shutter”.

Zdjęcia podobne do tego najlepiej demonstrują, jak działają aparaty cyfrowe. Nie utrwalają obrazu natychmiast, tylko skanują go warstwami: pionowo lub poziomo. Różne fragmenty zdjęcia zostają więc utrwalone z opóźnieniem. Stanowi ono niewielkie ułamki sekundy, więc zazwyczaj nie dostrzegamy opóźnienia na zdjęciach, ale na naszym ujęciu jest ono widoczne, ponieważ śmigło wiruje z olbrzymią prędkością.

Jak zrobić podobne zdjęcie? Należy znaleźć obiekt poruszający się szybciej niż zdoła uchwycić nasz aparat.

Zagadka młodego wampira wyjaśniona. [Casey Chan/giz, Soren Ragsdale, Core77, TUAW]

podobne treści

 • Mateusz Rodak

  widziałem to zdjęcie z 2 lata temu chyba…

 • wi

  a ja nie

 • zielik01

  pisze sie łopaty wirują które są elementem śmigła, lub śmigło.

 • dsadsadsadsa

  po pierwsze zdjecie powstalo by rozmazane te smiglo…. dla mnie fake modyfikowany.

 • Piotr Kaczanowski

  Abstrahując od tego czy to fake czy nie to podejście pod obracające się śmigło – szczyt ciężkiej głupoty.

 • coolbizon

  naturalnie zze fake, pomijając już, że wszystko powinno być rozmazane spójrzcie na skrajne łopaty śmigła na tym zdjęciu, jak to możliwe że są w pozycji pionowej? powinny być pod kątem 45 stopni powiedzmy. robią z ludzi głupców pisząc ze zdjęcie niemodyfikowane robione iphonem

 • qr

  coolbizon .. specjalista się znalazł.. Zdjęcie nie było modyfikowane na 100% bo sam uzyskałem dokładnie taki sam efekt inna komórką. Tylko śmigła były w poziomie . Niesamowity efekt ,gdy zaczyna się kręcić filmik gdy śmigła wolno się kręcą do momentu gdy rozkręcą się na maxa ;)