internetnews

Jak iPad zmienia Internet

iPad nie obsługuje stron z Flashem – ten jeden fakt potrafi całkowicie zmienić oblicze internetu. Jak się okazuje, mnóstwo ludzi chce, by ich strony wyglądały na iPadzie jak należy. Dlatego już zaczęli je zmieniać.

Jednym z ciekawszych zjawisk, jakie nastąpiło po wprowadzeniu iPhone’a było zmuszenie wielu stron internetowych do przeformatowania wersji przeznaczonych na komórki. Właściwie zastosowano dwie możliwości: albo strona została zoptymalizowana do obsługi przez duże ekrany dotykowe, albo ich zawartość obsługują osobne aplikacje. To samo dzieje się w związku z wejściem iPada. Tyle, że tym razem twórcy stron mniej się przejmują rozmiarem ekranu (co oczywiste), a zdecydowanie bardziej – brakiem obsługi Flasha.

New York Times, The Wall Street Journal czy amerykańskie radio publiczne stosują podwójny atak: równocześnie dostosowują swoje strony internetowe do iPada, pozbywając się animacji Flash, i tworząc na tablet Apple własne aplikacje.

O ile jednak aplikacje na iPhone były rozsądne, o tyle na iPada nie mają chyba większego sensu. W końcu ten tablet jest duży. A to oznacza, że odpowiedni wygląd i użyteczność można osiągnąć na zwykłej stronie internetowej, bez głębokich zmian w konstrukcji samego serwisu. Wystarczy pozbyć się Flasha!

A co z serwisami wideo? YouTube i Vimeo już flirtują z HTML 5. Natomiast Brightcove, serwis powszechnie używany przez strony czasopism, takich jak Wired czy Slate, już udostępnił wersję serwisu w nowej wersji HTML, specjalnie dla użytkowników iPada.

Co ciekawe, iPad jest reklamowany jako urządzenie dostarczające najlepszych wrażeń przy przeglądaniu internetu, a to internet dostosowuje się do iPada. Oczywiście można stwierdzić, że wyjdzie mu to na dobre, jeśli strony zrezygnują wreszcie z ciężkiego i zżerającego pamięć formatu Flash na rzecz bardziej otwartych standardów i wydajniejszego interfejsu.

Apple zresztą już od jakiegoś czasu ma spory wpływ na to, co się dzieje z internetem. Firma była intensywnie zaangażowana w prace nad WebKit, silnik do przeglądarek, na którym działają Safari, Chrome i prawie każda przeglądarka dostępna na komórki. 

Teraz Apple swoją potęgą wymiata Flasha z rynku. Pojawi się coraz więcej stron z HTML 5. Kolejne już się szykują. Czyżby iPad wywołał rewolucję?

podobne treści

  • bodziak

    Dzięki Apple za brak flash’a. Mam szczerą nadzieję ,że dzięki temu ta antyczna ,coraz bardziej zamulająca z wersji na wersję a co najważniejsze coraz bardziej rozpasła technologia zniknie z internetu.

  • groovemanager

    Tak flash jest tragiczny. Durne playery w sklepach z muzyką działają na flashu i laptop po prostu się rozpędza z wiatrakami jak jakiś poduszkowiec.