naukanews

Jak blisko Słońca można przeżyć

Wydaje się, że z nieba leje się lipcowy żar, ale ciepłe powietrze na Ziemi to pikuś w porównaniu z temperaturą 5,5 tysiąca stopni Celsjusza, którą znajdziemy na Słońcu. Popular Science zastanawia się, jak blisko moglibyśmy podlecieć do gwiazdy i wrócić w formie niezwęglonej.

Ognista kula wydziela olbrzymie ilości energii, ale można się nieco do niej zbliżyć. Już w „niewielkiej” odległości 5 milionów kilometrów od Słońca temperatura wynosi znośne 120 stopni Celsjusza.

 

Skafandry kosmonautów bez problemu przetrwają taka temperaturę, ale wyższa stanowiłaby dla nich problem. Kosmonauta, który zdecydowałby się podróżować dalej w kierunku Słońca, skazany jest na śmierć. Jak tłumaczy inżynier NASA Ralph McNutt, poniżej bariery 5 milionów kilometrów doszłoby do gwałtownego odwodnienia organizmu, utraty przytomności oraz do udaru prowadzącego do zgonu. Nie wspomina, czy śmierć przez usmażenie jest bardzo bolesna.

Inaczej ma się historia z promami kosmicznymi, odpornymi na wyższe temperatury. Można by w takim pojeździe zbliżyć się do Słońca na odległość 2,1 milionów kilometrów, gdzie panuje temperatura 2,6 tysiąca stopni Celsjusza. Jednak nieco bliżej Słońca statek zmieniłby się w kosmiczny grill, więc McNutt sugeruje, że w tym momencie wypadałoby zawrócić. [Sam Biddle/giz, PopSci, zdjęcie: NASA]

podobne treści

  • sun

    ciekawe, czy uwzgledniono fakt, ze w kosmosie nie rozprzestrzenia sie cieplo. bo tak to wystarczy tylko filtr ir, uv, gamma, microvawe, i mozemy sobie hasac „prawie” po sloncu ;)