wynalazki

ISSpresso, czyli orbitalny ekspres do kawy

Po ciężkim dniu pracy, na który składa się przeprowadzanie eksperymentów naukowych, a czasem nawet spacer kosmiczny, przydałaby się chwila relaksu z filiżanką kawy w dłoni. Problem polega na tym, że na pokładzie ISS raczej trudno o dobą kawę. Ale wkrótce ma się to zmienić. Wszystko za sprawą unikalnego włoskiego wkładu w podbój kosmosu.

Na razie astronauci znajdujący się na pokładzie Międzynarodowej Stacji Kosmicznej muszą zadowalać się kawą rozpuszczalną, która, choć ma swoje zalety, ustępuje znacznie jakością porządnej kawie z ekspresu. Ma się to jednak zmienić wraz z przybyciem na stację ciśnieniowego ekspresu do kawy.

Nie będzie to oczywiście zwykły ekspres. Opracowany przez firmę Argotec, we współpracy z firmą Lavazza i Włoską Agencją Kosmiczną, ekspres o nazwie ISSpresso, jest pierwszym ekspresem ciśnieniowym, który może działać w stanie nieważkości. Choć sama jego nazwa sugeruje, że opracowywano go głównie z myślą o kawie, to z jego pomocą można też zaparzyć herbatę lub podgrzać liofilizowaną żywność.

Ekspres ISSpresso waży 20 kilogramów i wymaga od astronautów umieszczenia w specjalnych zaworach dwóch szczelnych plastykowych torebek – w jednaj znajduje się woda, druga pełni funkcję „filiżanki”. Do pełni szczęścia potrzebna jest jeszcze tylko specjalna kapsułka z kawą Lavazza.

Choć ekspres do kawy nie jest niezbędny do funkcjonowania stacji kosmicznej, Lavazza ma nadzieję, że nie tylko dostarczy on astronautom sporej dawki kofeiny, ale także stanie się tym elementem wyposażenia, wokół którego koncentrować się będzie życie towarzyskie stacji – w końcu w specyficznych warunkach stacji kosmicznej odpowiedni wypoczynek i zdrowie psychiczne są równie ważne co praca i odpowiednie treningi.

ISSpresso poleci na Międzynarodową Stację Kosmiczną na początku przyszłego roku na pokładzie statku zaopatrzeniowego Cygnus. Z prezentu z pewnością ucieszy się pierwsza włoska astronautka, Samantha Cristoforetti, która będzie w tym czasie pełnić służbę na orbicie.

Zdjęcie: Argotec

podobne treści