naukanewsWiadomości promowane

Iran wystrzelił w kosmos małpę

Irańskie agencje informacyjne mają dziś temat, który jeszcze przez dłuższy czas nie zejdzie z pierwszych stron gazet – Teheran wystrzelił dziś w kosmos żywą małpę. Co ważniejsze, po krótkim pobycie w przestrzeni kosmicznej, małpa jest nadal żywa.

„Iran wystrzelił kapsułę o nazwie Pishgam (Pionier), zawierającą małpę i odebrał przesyłkę w nienaruszonym stanie na ziemi,” stwierdziło w oświadczeniu irańskie ministerstwo obrony. „Dzisiejszy start zakończony sukcesem jest kontynuacją poprzednich sukcesów jakie mieliśmy z wysyłaniem sond z innymi żywymi organizmami na pokładzie. Małpa, którą wysłaliśmy podczas tej próby wylądowała cała i zdrowa. Jest to ogromny krok naprzód dla naszych ekspertów i naukowców.”

Oświadczenie irańskiego ministerstwa obrony jest tylko po części prawdą. W ciągu ostatnich czterech lat Iran rzeczywiście dokonał ogromnego postępu w technologii rakietowej, którego symbolem może być wystrzelenie w 2009 roku pierwszego sztucznego satelity własnej produkcji. Dwa lata temu Iran wystrzelił co prawda rakietę z myszą, dwoma żółwiami i insektami na pokładzie, ale już późniejsza próba wyniesienia na orbitę małpy zakończyła się niepowodzeniem.

Dzisiejsza próba rzeczywiście jest ogromnym krokiem naprzód dla irańskich naukowców, którzy planują do 2020 roku wysłać w kosmos pierwszego irańskiego astronautę, a do 2025 roku doprowadzić do lądowania na Księżycu. Zarówno USA jak i Związek Radziecki, przed wysłaniem w kosmos człowieka wysyłały najpierw zwierzęta w loty suborbitalne. Irański rezus, dołączył do grona swoich pobratymców, którzy już 60 lat temu służyli w innych programach kosmicznych.

Pomimo sukcesu, jakim niewątpliwie jest wysłanie małpy w kosmos, zachód obawia się, że program kosmiczny Mahmuda Ahmadineżada jest tylko przykrywką dla rozwoju programu broni rakietowej dalekiego zasięgu. W końcu, jeśli można wysłać rezusa w lot suborbitalny na wysokość 120 kilometrów, można także wystrzelić międzykontynentalny pocisk balistyczny.

podobne treści