newssmartfonyWiadomość główna

iPhone 6S już oficjalnie

No i stało się, następca najpopularniejszego iPhone’a w historii został oficjalnie zaprezentowany. Czym w tym roku postanowiło zabłysnąć Apple, by przebić swój ubiegłoroczny sukces?

Nowy flagowiec nazywa się iPhone 6S i według przedstawicieli Apple jest to nie tylko „najbardziej zaawansowany iPhone w historii”, ale też „najbardziej zaawansowany smartphone” w ogóle. Są to bardzo mocne słowa zważywszy na to, że większość zmian wprowadzonych w tegorocznej odsłonie flagowca Apple podpada raczej pod kategorię „dużych aktualizacji”. Ale nie wyprzedzajmy faktów.

Jeśli chodzi o wygląd iPhone’a 6S, to pierwszą rzeczą, która rzuca się w oczy jest jego obudowa, która wykonana jest z aluminium serii 7000 wykorzystywanego przemyśle lotniczym. Nowy iPhone z ekranem 4,7 cala, tak samo jak jego większy brat, iPhone 6S Plus z ekranam 5,5 cala, będzie dostępny w kolorze szarym, srebrnym i złotym. Zastosowanie bardziej wytrzymałego materiału ma zapewnić, że nie powtórzą się przypadki wyginania się urządzeń podczas noszenia ich w tylnej kieszeni spodni. Wyświetlacze urządzeń będą natomiast pokryte nową, szklaną powłoką ekranu o nazwie Ion-x, która ma być dużo bardziej odporna na zarysowania niż używane wcześniej powłoki wykonane ze szkła szafirowego.

Sercem urządzenia jest 64-bitowy procesor A9, który według zapewnień Apple ma być aż o 70% szybszy od poprzednika. Współpracować z nim ma układ graficzny, który będzie prawie dwukrotnie szybszy od GPU stosowanego w poprzednim modelu, oraz 2 GB pamięci RAM. Razem mają one zapewnić grafikę „na poziomie konsol”. Nie jest to co prawda zbyt dokładny opis, ale Apple nie ma w zwyczaju samemu chwalić się gigahercami. Urządzenie wyposażone jest także w niskonapięciowy koprocesor M9, który odpowiada za obsługę Siri bez konieczności wybudzania iPhone’a.

Potwierdziły się plotki na temat aparatu, w jaki wyposażono tegoroczny model flagowca z jabłuszkiem. Nowy iPhone’y wyposażone zostały w iSight z matrycą 12 megapikseli, która wspiera nagrywanie filmów w jakości 4K. Przedni aparat urządzenia ma 5 megapikseli.

Jednak największą zmianą, zgodnie z wcześniejszymi plotkami, jest ekran urządzenia. Technicznie jest to nowa odmiana ekranu Retina o nazwie Flash, o rozdzielczości 1334 na 750, która jest w stanie zapewnić nawet trzy razy większa jasność niż do tej pory, dzięki czemu ekran będzie mógł działać jak podświetlenie przedniej kamery podczas wykonywania „selfies”. Najbardziej interesujące wydaje się być jednak zastosowanie znanej między innymi z Apple Watch technologii Force Touch do obsługi ekranu dotykowego nowego iPhone’a. Tutaj nazywa się ono 3D Touch Display i, w odróżnieniu od rozwiązania stosowanego już w innych produktach Apple, pozwala ono na rozpoznanie trzech poziomów nacisku. Z pewnością projektanci nowej wersji systemu iOS, która pojawić ma się już za tydzień, wykorzystali nowe możliwości do obsługi interface’u.

Ile będzie kosztował iPhone 6S? W USA zapłacić trzeba będzie za niego 199, 299 i 399 dolarów za wersję wyposażoną w, odpowiednio, 16, 64 lub 128 GB pamięci wewnętrznej. Mowa oczywiście o cenach za urządzenie sprzedawane wraz z dwuletnim abonamentem. Ceny detaliczne nie zostały na razie ujawnione, ale można się spodziewać, że nie będzie taniej niż w przypadku iPhone’a 6.

podobne treści