newssmartfonyWiadomość główna

iPhone 6 i iPhone 6 Plus oficjalnie zaprezentowane!

No i stało się! Zgodnie z naszymi oczekiwaniami, gigant z Cupertino raz jeszcze zakończył dziś coroczny festiwal spekulacji i oficjalnie zaprezentował na swej konferencji aż dwa nowe modele flagowego smartfona ze swojej stajni – iPhone’a 6 i iPhone’a 6 Plus.

Wygląd

W zgodzie z treścią sporej części doniesień kolportowanych ostatnio przez rozmaite media branżowe, wygląd iPhone’a 6 uległ nieznacznym, a zarazem spodziewanym spodziewanym modyfikacjom w stosunku do poprzedniej wersji urządzenia. Jak informuje Apple, oba smartfony są zwyczajnie większe i zostały wyposażone w obudowy wykonane z anodyzowanego aluminium ze wzmocnionym szkłem powlekającym ich fragmenty znajdujące się w bezpośrednim pobliżu ekranu. Zgodnie z pierwszymi opisami gadżetu, znajdującymi potwierdzenie w załączonych grafikach, nowe iPhone’y dysponują nieco bardziej zaokrąglonymi rogami i nieco cieńszymi bryłami od ich poprzednika, iPhone’a 5S. Według giganta z Cupertino, grubość obudowy obydwu modeli wynosi odpowiednio 6,9 mm w wypadku iPhone’a 6 i 7,1 mm przy iPhonie 6 Plus. Całość, choć raczej nie robi piorunującego wrażenia, wygląda po prostu… ładnie i stanowi efekt zauważalnej, płynnej ewolucji wszystkich dotychczasowych smartfonów Apple.

Ekran

Tak jak domyślaliśmy się tego na podstawie rozmaitych, przedpremierowych zapowiedzi, czynnikiem, który w największej mierze odróżnia dwa nowe iPhone’a 6 iPhone’ów jest rozmiar ich wyświetlaczy. Obydwie wersje gadżetu zostały wyposażone w ekrany Retina HD, które zdają się znacznie przewyższać jakościowo panele montowane w starszych słuchawkach z tej serii. Mniejsze z zaprezentowanych dziś urządzeń dysponuje sporym jak na Apple, 4,7-calowym wyświetlaczem o rozdzielczości 1334 na 750 pikseli (38% więcej pikseli niż w modelu 5S), natomiast model 6 Plus posiada w swojej specyfikację naprawdę duży, aż 5,5-calowy ekran Full HD. Szczególnie ten drugi powinien oferować nieco lepszą jakość obrazu aniżeli poprzednie wersje iPhone’a, co sugeruje całkiem niezła liczba pikseli przypadających na każdy cal jego powierzchni (401 ppi). Jak będzie w praktyce, dowiemy się pewnie dopiero po lekturze pierwszych recenzji.

Wyposażenie

Oczywiście, Apple nie mogło zapomnieć o dokonaniu usprawnień w dziedzinie bazowych podzespołów iPhone’a. Obydwa urządzenia zostały wyposażone w nową odsłonę procesora firmy, A8, który jest ponoć aż o 25% wydajniejszy od starszej wersji chipu oznaczonej cyfrą 7. Jak wynika z przedstawionego opisu, układ ten będzie działać w symbiozie z tajemniczym „koprocesorem” M8, który zajmie się szeroko pojętym kolekcjonowaniem i przetwarzaniem informacji na temat aktywności posiadacza gadżetu, związanych choćby z pokonanym przez niego dystansem czy prędkością w trakcie jazdy samochodem lub rowerem. Mimo zwiększonej mocy, oba gadżety będą ponoć oferować zauważalnie dłuższy czas działania na jednym cyklu ładowania baterii i nie będą ulegać przegrzewaniu.  Pożyjemy, zobaczymy.

Co ciekawe, potwierdziły się doniesienia o możliwym umieszczeniu na pokładzie nowego iPhone’a długo wyczekiwanego modułu pozwalającego na korzystanie z dobrodziejstw technologii Near Field Communication (NFC). Tak jak się tego spodziewaliśmy, chip ten będzie stanowić fizyczny trzon zapowiadanej platformy płatności mobilnych giganta, ApplePay.

Poza tym, w specyfikacji smartfona nie zabrakło miejsca m.in. dla barometru oraz udoskonalonego modułu łączności LTE.

Kamera

Zgodnie z obowiązującą tradycją, twórcy kolejnej odsłony smartfona nie mogli zapomnieć o wyposażeniu go w unowocześniony moduł fotograficzny. W specyfikacji iPhone’a 6 znajdziemy niezły, 8-megapikselowy aparats iSight z nową matrycą umożliwiającą korzystanie z autofocusu opartego na detekcji fazy, optyczną stabilizacją obrazu (cyfrową w wypadku mniejszego z nich) i technologią Focus Pixel. Aparat będzie ponoć w stanie wykonywać 43-megapikselowe zdjęcia panoramiczne oraz nagrywać materiały wideo w rozdzielczości Full HD z szybkością 30 do 60 FPS.

Cena i dostępność

Niestety, wciąż nie znamy polskich cen duetu nowych smartfonów APple, ale wiemy, że po podpisaniu dwuletniej umowy z amerykańskimi sieciami za nabycie iPhone’a 6 trzeba będzie zapłacić od 200 (16 GB) do nawet 400 dolarów (128 GB). Ceny większego z gadżetów, iPhone’a 6 Plus, będą zaś wahać się – w zależności od wybranego rozmiaru wbudowanej pamięci – od 300 do 500$. Obydwa urządzenia trafią do oficjalnej sprzedaży już 17 września. Niebawem powinny być dostępne także na terytorium naszego kraju.

Źródło: Gizmodo.com / Apple

podobne treści