newstablety

iPad Pro w pigułce

Orzeł wylądował! Po kilku miesiącach spekulacji i plotek, Apple dokonało prezentacji nowego iPada o dostojnym tytule „Pro”. Dzięki tysiącom przedpremierowych relacji obyło się bez jakichkolwiek zaskoczeń.

Design

Pomijając aspekt rozmiaru, nowy tablet Apple to dokładne odzwierciedlenie wyobrażeń na swój temat, którymi od miesięcy karmiły nas zagraniczne media. Urządzenie dysponuje sporym, 12,9-calowym ekranem o rozdzielczości 2732 na 2048 pikseli, zamkniętym w klasycznej, prostej obudowie z aluminium, przypominającej pozostałe produkty firmy. Pomimo stosunkowo dużej wielkości, grubość iPada Pro to ledwie 6,9 milimetra. Mimo intensywnej terapii odchudzającej jest on jednak dosyć ciężki i waży niemal 700 gramów.

Oprogramowanie

W opozycji do części swojej konkurencji, Apple zdecydowało, że iPad Pro nie będzie działać w oparciu o PC-towy system operacyjny. Pieczę nad jego działaniem powierzono zaś nowemu iOS-owi 9, który niebawem powinien trafić do obiegu w sieci. Na dziś trudno ocenić czy rozwiązanie to będzie zaletą, czy też wadą tabletu. Najpewniej – ani jednym, ani drugim.

Akcesoria

Relatywnie spore rozmiary do tabletu zapewniły wreszcie pole do popisu cupertinowskim ekspertom od akcesoriów. Wpadli oni na to, by nowy iPad Pro poszedł w ślady swych konkurentów i otrzymał dwa opcjonalne dodatki w postaci „inteligentnej klawiatury” oraz rysika. Pierwszy z nich przypomina słynną matę z klawiszami dołączaną do tabletów Surface i może służyć jako osłona przed deszczem bądź jako podpórka dla ekranu. Drugi – przed którym niegdyś tak wzbraniało się Apple – to zwykły rysik, nie różniący się specjalnie od dodatków kojarzonych z gadżetami Samsunga.

Wyposażenie

Sercem tabletu jest nowy autorski procesor Apple – A9X, wyróżniający się dwukrotnie wyższą wydajnością od poprzedniej generacji chipu. Według Phila Schillera, prowadzącego prezentację sprzętu, czyni on iPada Pro szybszym od 80% wszystkich pozostałych komputerów przenośnych.

Podobnie jak każdy sprzęt tego typu, tablet dysponuje też solidnym aparatem głównym 8 MPx i przednią kamerką do rozmów w sieci lub „selfies” HD FaceTime. Duży rozmiar gadżetu sprawił, że Apple umieściło w nim zestaw porządnych głośników, dostosowujących dźwięk do jego aktualnej pozycji.

Zgodnie z zapowiedziami firmy, całość jest w stanie wytrzymać nawet 10 godzin pracy na jednym, pełnym ładowaniu baterii.

Cena

Ile więc będziemy musieli zapłacić za kupno największego z tabletów z Apple? Zgodnie z zapowiedziami firmy, ceny będą wynosić odpowiednio: 800, 950 i 1079 dolarów. Co różni poszczególne warianty? Ano, właściwie wiele. Pierwszy dysponuje 32-gigabajtową pamięcią i modułem Wi-Fi. Drugi posiada czterokrotnie więcej miejsca na pliki, a trzeci to wraz z dostępnością do łączności komórkowej. Potencjalni nabywcy nie oszczędzą też na kupnie akcesoriów. Rysik wyniesie ich bowiem dodatkowe 100, a klawiatura 170 dolarów.

Urządzenie wraz z dodatkami ma trafić do sklepów w listopadzie tego roku.

Źródło tekstu i grafik: Gizmodo.com

podobne treści