newstablety

iPad powstawał już 20 lat temu

Cały świat czeka, aż dostanie do ręki prawdziwego iPada. Warto jednak zauważyć, że sam zamysł absolutnie nie jest nowy. W rzeczywistości iPad jest tworzony już od dwóch dekad.

Ponad 20 lat temu Apple zwrócił się do kilku firm z prośbą o rozwijanie koncepcji tabletu. Było to nowatorskie posunięcie, zwłaszcza, że ówczesne urządzenia przenośne raczej mieściły się w walizce niż w dłoni.

macintosh portable

Pierwsze przenośne komputery Macintosh pojawiły się w 1989 roku. Były duże, szare i niezbyt bogato wyposażone.

macintosh portable

A tak wyglądała reszta komputerów Apple. Mac SE i Macintosh II były typowymi komputerami osobistymi z tamtych czasów.

W roku 1989 nie było kolorowych czy posrebrzanych komputerów. Nie było Newtona, iPoda i zdecydowanie nie było iPhone’a. Na rynku przenośnych odtwarzaczy muzyki rządziło wtedy Sony ze swoim Walkmanem. 

Tak więc prosząc o stworzenie tabletu, Apple wykroczył daleko poza standardy obowiązujące wówczas na rynku. W wymaganiach stawianych projektantom, firma zamieściła szkic prostokątnego kształtu, kilka podstawowych wymiarów, przewidywalną wielkość ekranu i przybliżony ciężar całego urządzenia. Każda firma miała przedstawić dwa projekty. Miały na to 30 dni.

Oto dwie koncepcje, zaproponowane wówczas przez firmę SmartDesign.

There Was Another iPad 20 Year Ago

There Was Another iPad 20 Year Ago

Pierwszy tablet miał prostokątny kształt i obudowę z aluminium.

There Was Another iPad 20 Year Ago

Otwory przypominające nacięcia pozwalały na wsuwanie kart pamięci (wielkości karty kredytowej).

There Was Another iPad 20 Year Ago

Umieszczona z boku kamera cyfrowa wysokiej rozdzielczości umożliwiłaby robienie zdjęć.

There Was Another iPad 20 Year Ago

Aby ochronić ekran i nadać tabletowi wygląd walizki, twórcy umieścili go w futerale z brązowej skóry. Mocowana była na magnesy, a z boku miała pętlę do mocowania rysika.

There Was Another iPad 20 Year Ago

Druga koncepcja miała zdecydowanie bardziej sportowy design. W jej ramach tablet został umieszczony w owalnym pierścieniu służącym za rączkę. Wbudowany aparat pozwalał na robienie zdjęć, a zaawansowane oprogramowanie umożliwiało nawet robienie na tych zdjęciach notatek.

There Was Another iPad 20 Year Ago

Co więcej, urządzenie zostało wyposażone w aplikację symulującą gitarę. Grać można było nawet palcami.

Obok ekranu umieszczone były głośniki oraz rysik udający żółty ołówek. Można było pisać tekst zaostrzoną końcówką, a wymazywać go czerwoną gumką na drugim końcu.

Oba projekty zostały wysłane do Apple. Firma potwierdziła otrzymanie przesyłki i… nie odzywała się więcej ani słowem. Cztery lata później Apple wypuścił platformę Newton. I tak historia potoczyła się aż do iPada.

Dziś, 21 lat później, patrząc na iPada warto wspomnieć te pierwsze, wizjonerskie pomysły. Wszak na to, co zaraz wejdzie na rynek, pracowało wiele tęgich umysłów. Które wciąż zresztą wymyślają nowe koncepcje. Kto wie, które jeszcze się ziszczą. [Blog Toma Daira]

podobne treści