news

iPad będzie czytał e-książki na głos

Kolejna niespodzianka od Apple. Jak informuje magazyn Wired, prócz przycisku blokującego zmianę orientacji, iPad będzie miał jeszcze jeden gadżet, o którym wcześniej nie wspominano: ma czytać na głos wszystkie książki w formacie EPUB. Również po polsku.

To odważny krok. Z czytaniem książek miał już bowiem problemy producent Kindle. Gdy wprowadził taką funkcję amerykańskie stowarzyszenie autorów uznało, że to naruszenie zasad umów z wydawcami, które nie przewidywały czytania eBooków. Sprawa skończyła się wyłączeniem opcji czytania części książek i protestami niewidomych na ulicach.

iPad będzie czytał książki z aplikacji iBooks przy pomocy programu VoiceOver, który potrafi czytać w piętnastu językach, w tym po polsku. Z pewnością syntezator głosu nie uraduje większości użytkowników, ale dla osób niewidomych lub niedowidzących taka funkcja może być bardzo przydatna.

Czy wydawcy e-książek nie będą się znów denerwować? Nie wiadomo. Na pewno między Kindle a iPadem jest pewna różnica: Amazon wprowadził funkcję dedykowaną konkretnie czytaniu książek, natomiast Apple umożliwia tę funkcję jako jeden z elementów gamy ułatwień dostępu dla osób niewidomych. Mimo to być może szykuje się kolejna wojna prawna, której ofiarami będziemy jak zwykle my. [Wired]

podobne treści