internetnauka

Internet przyszłości oparty będzie na optycznym RAMie?

Światłowody są przyszłością transmisji danych. Problem pojawia się kiedy sygnał świetlny dociera do maszyny i musi zostać skonwertowany na sygnał elektryczny, z którym poradzi sobie komputer. Powoduje to znaczący spadek prędkości transmisji. Japońscy inżynierowie z NTT opracowali jednak optyczny RAM, który pozwolić ma na postawienie kluczowej infrastruktury Internetu w całości na elementach operujących światłem.

Według PhysOrg oraz Nature Photonics optyczny RAM ma mieć bramki, które zamykają się i otwierają, tworząc impulsy światła odpowiadające ciągowi zer i jedynek.

Żeby stworzyć pojedynczą komórkę pamięci, zespół zatopił AlGaInP – związek poczwórny arsenu, galu, indu i fosforu – w małym kawałku fosforku indu. Następnie w zewnętrznej części stworzono otwory wystarczające do tego by kontrolować światło lasera o określonej częstotliwości. W środku pozostała ścieżka, dzięki której światło lasera może dostać się do, i wydostać się z komórki.

Kiedy światło lasera pada na materiał, wędruje po ścieżce wewnątrz komórki a współczynnik refrakcji jest zmieniany w taki sposób by „zatrzymać” światło lub je przepuścić, co odpowiada 0 lub 1. Impuls elektryczny może zmieniać ten stan w zależności od potrzeb. Żeby materiał zachował swoją pamięć, drugi laser zapewnia stały strumień światła w tle.

Optyczny RAM zużywa jedynie 30 mW energii, pięć razy mniej niż pamięć flash, a Nature twierdzi, że rozwiązanie jest skalowalne i w przyszłości będzie można stosować je na dużą skalę. Optyczny RAM w centrach obliczeniowych to fajna sprawa, mam nadzieję, że trafi też kiedyś do naszych komputerów.

[Nature Photonics via PhysOrg]

podobne treści

  • Gucio102

    Fajne by były latające światełka na płytach głównych i świecące procki.Szczególnie dla modderów.

    • TehGladiator

       Zgadzam się. Pytanie tylko czy te „światełka” nie beda zbyt jasne? No chyba że modderzy zaczna pracować w maskach spawalniczych :)