news

Intel zaprezentował swój pierwszy chip na potrzeby sztucznej inteligencji

Intel zaprezentował swój pierwszy układ, który zaprojektowano specjalnie z myślą o zastosowaniach bazujących na sztucznej inteligencji. Rozwiązanie trafi do wielkich centrów obliczeniowych.

Springhill, lub Nervana NNP-I, bo nosi również takie oznaczenie, to nowy chip firmy z Santa Clara oparty jest na technologii stosowanej w linii Ice Lake i wykonany w procesie technologicznym 10 nm. Układ jest owocem współpracy pomiędzy Intelem a izraelskimi sturt-upami zajmującymi się sztuczną inteligencją, w które jakiś czas temu zainwestował amerykański gigant produkcji procesorów.

Ja twierdzi Naveen Rao, który jest dyrektorem generalnym produktów związanych ze sztuczną inteligencją w Intelu:

„Aby poradzić sobie z przyszłymi sytuacjami, kiedy to sztuczna inteligencja będzie wszechobecna, trzeba rozwiązać problem ogromnej ilości dostępnych danych i upewnić się, że różne organizacje mają dostęp do tego, czego potrzebują, by efektywnie wykorzystywać i przetwarzać dane w miejscu, w którym są gromadzone. Takie komputery wymagają przyspieszenia by sprostać złożonym zadaniom sztucznej inteligencji.”

Jak podaje Reuters, wśród pierwszych odbiorców, do których układy trafiły jeszcze przed oficjalną premierą, znalazł się Facebook.

Ilustracja: Flickr/Josh Bancroft

podobne treści