aplikacje

IndoorAtlas, czyli magnetyczna nawigacja w pomieszczeniach

Dwa lata temu kilku badaczy z fińskiego Uniwersytetu w Oulu postanowiło założyć firmę IndoorAtlas, by wprowadzić w życie pomysł nawigacji wewnątrz budynków opartej na mierzeniu pola magnetycznego Ziemi. Teraz ich pomysł jest już praktycznie wcielony w życie.

Pole magnetyczne Ziemi jest jedną z tych rzeczy, których nie dostrzegamy, choć otacza nas ze wszystkich stron. Inspirując się zwierzętami, które potrafią wykorzystać je do orientacji w przestrzeni, fińscy naukowcy postanowili stworzyć aplikację, która, korzystając z tej samej zasady działania, pomoże nawigować w zamkniętych przestrzeniach. Ponieważ każda ściana wpływa w pewien sposób na pole magnetyczne, można wykorzystać magnetometry zainstalowane w naszych smartphone’ach do tego, by stworzyć model danego pomieszczenia. Bardzo dokładny model, ponieważ w niektórych przypadkach przygotowana przez nich aplikacja może określić położenie z dokładnością do 10 centymetrów. Po nałożeniu danych na plan wnętrza pozwala to an doskonałą orientację wewnątrz budynków.

Aplikacja IndoorAtlas, choć znajduje się jeszcze w fazie beta, jest już stosowana w kilku fińskich supermarketach. Pomysłodawcy mają nadzieję, że pomysł przyjmie się przede wszystkim w wielkopowierzchniowych sklepach, zwłaszcza, że planują oni za darmo udostępniać dane wszystkim użytkownikom. IndoorAtlas ma jednak dość niecodzienny biznesplan, który zakłada, że znajdą się instytucje skłonne wydać 99 dolarów miesięcznie za to, by plany, z których korzystają ich pracownicy, pozostały prywatne.

podobne treści