news

Indie testują własny mini-wahadłowiec

Osiągnięcia SpaceX czy Blue Origin w dziedzinie ponownego wykorzystania rakiet już teraz są imponujące, ale, trochę w ich cieniu, trwa inny wyścig kosmiczny, tym razem pomiędzy Indiami a Chinami. A Indie właśnie poczyniły pierwszy krok w kierunku zbudowania własnego systemu transportu orbitalnego wielokrotnego użytku.

Indyjska Organizacja Badań Kosmicznych wystrzeliła dziś model własnego wahadłowca nazywanego roboczo Reusable Launch Vehicle. Co prawda nie był on duży (niecałe 7 metrów długości, a jego masa wynosiła 1,75 ton), ale jest to ważny krok w kierunku opracowania pełnowymiarowego indyjskiego statku kosmicznego wielokrotnego użytku.

Start odbył się z kosmodromu Satish Dhawan znajdującego się w stanie Andhra Pradesh, a podczas lotu maszyna wzniosła się na 70 kilometrów, by później lotem ślizgowym wrócić na ziemię. Choć to trochę za dużo powiedziane, ponieważ model nie był zaprojektowany w ten sposób, by przetrwać lądowanie – jego głównym zadaniem było zebranie danych, które posłużyć mają w przyszłości do udoskonalenia projektu, a w konsekwencji, do budowy pierwszego indyjskiego wahadłowca.

Indyjska Organizacja Badań Kosmicznych ma nadzieję, że cel ten uda się zrealizować w ciągu najbliższej dekady.

Zdjęcie: ISRO

podobne treści