naukanews

Indie chcą zbudować własną stację kosmiczną

Orbita Ziemi robi się coraz bardziej zatłoczona. Do wąskiego grona państw, które utrzymują swoją na niej obecność, chciałyby dołączyć Indie.

Indyjska agencja kosmiczna ISRO pochwaliła się w tym tygodniu planami umieszczenia na orbicie własnej stacji kosmicznej. Pierwsze jej elementy mają zostać wyniesione w ciągu najbliższej dekady, a budowa ma potrwać około siedmiu lat i zakończyć się do roku 2030.

ISRO zakłada, że indyjska stacja kosmiczna nie będzie tak duża, jak Międzynarodowa Stacja Kosmiczna, a jej całkowita masa nie przekroczy 15-20 ton. Stacja ma być wykorzystywana przede wszystkim do prowadzenia badań w warunkach mikrograwitacji, a ludzie na jej pokładzie będą mogli przebywać przez maksymalnie 15-20 dni.

Zanim jednak skończy się budowa indyjskiej stacji kosmicznej, kraj ten planuje wysłać w kosmos swoich pierwszy astronautów. We współpracy z tamtejszymi siłami powietrznymi ISRO rozpoczęło już poszukiwania kandydatów. Według planów, pierwszy indyjski lot załogowy ma odbyć się w roku 2022 w ramach misji o nazwie Gaganyaan.

Ilustracja: NASA

podobne treści