wynalazki

Imprezowa wersja fonografu Edisona

Browar Beck został założony przez Heinricha Becka w 1870 roku. Siedem lat później Tomasz Edison zaprezentował światu cylindryczny fonograf. Raczej żaden z nich nie przypuszczał, że w 2013 roku ktoś postanowi połączyć ze sobą wynalazek Edisona i piwo Becka.

Nowozelandzki oddział InBev, największego koncernu piwowarskiego na świecie, do którego należy obecnie browar Beck, postanowił wesprzeć promocję projektu muzycznego. O pomoc zwrócił się do agencji kreatywnej Shine Limited.

A ponieważ Matowi Tizardowi z Shine butelka piwa skojarzyła się z cylindrami, na których zapisywano pierwsze nagrania fonografu Edisona, firma postanowiła podejść do zadania w nietypowy sposób – nagrać piosenkę Here She Comes grupy Ghost Wave na butelce piwa Beck. W tym celu Shine zgłosiło się o pomoc do bardziej „technicznych” z Gyro Constructivists.

Po tym jak zespół przeniósł współczesne nagranie na płaski prototyp, kolejnym krokiem było wygrawerowanie tych samych linii na powierzchni butelki. Do tego celu zespół wykorzystał ramię głowicy dysku twardego, które można było zaprogramować w taki sposób, by osiągnąć odpowiednio precyzyjne ruchy. Dodatkowo okazało się, że konieczne było wycięcie z nagrania najbardziej ekstremalnych częstotliwości, ponieważ powodowały one zbyt dużo wibracji.

Kiedy już udało się przenieść nagranie na butelkę, zespołowi pozostało już „tylko” zbudować współczesną wersję cylindrycznego fonografu Edisona, co, pomimo wykorzystania współczesnej technologii, nie było takie łatwe. Ale się udało. Niestety nie ma raczej szans na to by dzięki temu wynalazkowi wykorzystać w kreatywny sposób własną kolekcję butelek – butelka Becka z nagraną na niej piosenką została przygotowana specjalnie na konferencję dla designerów, która odbyła się w maju na Nowej Zelandii. Poza kilkoma drobnymi trzaskami odtworzone nagranie brzmiało podobno całkiem nieźle.

podobne treści