biznesnewsWiadomość główna

IBM kupuje Red Hat

Tego chyba nie spodziewał się nikt. Nowym właścicielem linuxowego dystrybutora Red Hat zostanie firma IBM. Za swój nowy nabytek Big Blue zapłaci prawie 34 miliardy dolarów.

A dokładniej 33,4 miliarda dolarów. Wraz z przejęciem, które potwierdzili przedstawiciele zarówno IBM, jak i Red Hat, IBM stanie się właścicielem nie tylko producent linuksowej dystrybucji Red Hat Enterprise Linux (RHEL), ale też bardzo aktywny gracz w środowisku otwartego oprogramowania, który widzi ogromny potencjał rozwoju w chmurze. Tak jak i IBM.

Red Hat rozwija technologie szybkiego budowania infrastruktury w chmurze, a IBM może chcieć mieć do nich dostęp jak i do wynikających z nich przewag konkurencyjnych. Problem w tym, że na razie nie wiadomo, jakie właściwie plany ma IBM w stosunku do Red Hat. Czy wraz z nowym właścicielem Red Hat będzie nadal rozwijał swoje projekty w modelu open-source? Co z Fedorą i z systemem Red Hat Enterprise Linux? Choć w kwestii chmury IBM i Red Hat mogą mieć zbieżne pomysły, pozostałe projekty firmy nie są tym, co IBMy lubią najbardziej.

Według opublikowanego na stronach Red Hat oświadczenia, firma oddzielną marką a jej osobowość prawna zostanie zachowana. Nie zniknie również system RHEL, zadeklarowano także „nieustające wsparcie i zaangażowanie” dla projektów open source. Doświadczenie uczy jednak, że takie zaklęcia wypowiadane są zawsze podczas tego typu przejęć.

„Połączenie sił z IBM zwiększy naszą skalę, zasoby i możliwości, byśmy mogli zwiększyć wpływ oprogramowania open source jako podstawy cyfrowych transformacji i dostarczyć rozwiązania Red Hat jeszcze większej ilości osób, przy jednoczesnym zachowaniu i niezachwianego zaangażowania w innowacje open source,” skomentował przejęcie Jim Whitehurst, dyrektor generalny Red Hat.

W trochę innym tonie wypowiadała się szefowa IBM, Ginni Rometty:

„Przejęcie Red Hat to zmiana zasad gry. Rynek chmury zmieni się, a IBM staje się światowym liderem wśród dostawców usług hybrydowych w chmurze, oferując firmom jedyne rozwiązanie, które odblokowuje dla nich pełen potencjał chmury”.

Przyszłość pokaże, jaka ostatecznie przyszłość czeka Red Hat.

Zdjęcie: Flickr/Leonid Mamchenkov

podobne treści