samochody

Hyundai prezentuje szalony koncept samochodu przyszłości

Na tegorocznych targach CES swoje stoiska mają nie tylko producenci elektroniki. W Las Vegas swój pomysł na samochód przyszłości zaprezentował Hyundai. I jest on iście wizjonerski.

Jednak w tym przypadku nie chodzi o wyjątkowy napęd, a o futurystyczne zawieszenie, które dałoby pojazdowi niezwykłe możliwości. Hyundai Elevate, bo tak nazywa się pojazd koncepcyjny, którego pomniejszony model pokazano w Las Vegas, miałby bowiem być wyposażony w „nogi”.

Jeśli na powyższej ilustracji koncepcyjny pojazd Hyundai’a przypomina wam trochę któryś z łazików marsjańskich lub księżycowych, cóż, macie rację. Właśnie takimi urządzeniami inspirowali się inżynierowie południowokoreańskiej firmy. Przy złożonych „nogach” pojazd jeździłby na kołach jak normalny, elektryczny samochód. Dopiero w terenie Elevate mógłby pokazać wszystkie swoje możliwości.

A tych nie powstydziłby się niejeden łazik, ponieważ „nogi” pojazdu miałyby aż sześć płaszczyzn ruchu, co ma pozwolić na pokonanie przez Elevate ściany o wysokości 1,5 metra czy przepaści o takiej szerokości. Pojazd mógłby nawet chodzić, a jego oprogramowanie mogłoby naśladować sposoby chodzenia ssaków czy gadów.

Według Hyundai’a pojazd mógłby mieć wiele zastosowań. Przede wszystkim przydałby się podczas akcji ratowniczych w trudnym terenie, ale mógłby również przydać się w mieście podczas korków czy dostarczając osoby niepełnosprawne pod drzwi mieszkania wewnątrz budynku. Oczywiście jeśli kiedykolwiek powstanie, na co się, jak przystało w przypadku tego typu pojazdów koncepcyjnych, raczej nie zanosi.

Ilustracja: Hyundai via Motor1

podobne treści