biznesnews

Huawei zwolniło aresztowanego przez ABW dyrektora

Jedną z najgorętszych informacji ubiegłego tygodnia, było z pewnością aresztowanie pod zarzutem szpiegostwa byłego oficera polskiego kontrwywiadu oraz jednego z dyrektorów Huawei Polska. Teraz firma podjęła decyzję o rozwiązaniu umowy o pracę z Weijing W.

Dokładne szczegóły sprawy z przyczyn oczywistych nie są znane, ale firma Huawei w jasny sposób odcięła się od działań swojego pracownika. Jak informuje Business Insider, Weijing W. został zwolniony ze swojego stanowiska, ponieważ sprawa jego aresztowania wpłynęła negatywnie na wizerunek firmy. Jak czytamy w oświadczeniu:

„Spółka Huawei podjęła decyzję o rozwiązaniu umowy o pracę z panem Wang Weijing, który został aresztowany pod zarzutem łamania polskiego prawa. Zarzucane mu czyny nie mają związku z naszą firmą. Podjęliśmy tę decyzję zgodnie z zapisami umowy o pracę, ponieważ incydent nadwyrężył wizerunek firmy. Spółka Huawei przestrzega wszystkich obowiązujących praw i przepisów w krajach, w których prowadzi działalność oraz wymaga od każdego pracownika stosowania się do przepisów prawnych oraz zasad obowiązujących w kraju, w którym pracuje.”

Jest to już drugi przypadek aresztowania wysokiego rangą pracownika Huawei w ostatnim czasie. I jest on łączony ze sprawą aresztowanej w Kanadzie CFO Huawei. Przynajmniej przez chińskie Global Times, które ostrzega nasz kraj przed zbytnim uleganiem wpływom USA przytaczając opinię chińskiego analityka, który twierdzi, że „jeśli Polska chce nadszarpnąć swoje relacje z Chinami (…) to ona będzie największym przegranym, ponieważ to Chiny mają znacznie większe możliwości, by wpłynąć, na przykład, na [polski] handel.”

Zdjęcie: Flickr/Open Grid Scheduler/Grid Engine

podobne treści