biznes

Huawei pozywa rząd USA

Huawei nie od wczoraj ma problemy na amerykańskim rynku. Po części wynika to z amerykańskich obaw o cyberbezpieczeństwo, po części firma dostaje niejako rykoszetem w podjazdowej wojnie handlowej prowadzonej przez USA i Chiny. Teraz jednak firma postanowiła się odgryźć. I pozwała rząd USA.

W sierpniu ubiegłego roku prezydent USA podpisał dokument, który w zakazał agendom rządowym USA kupowania urządzeń produkowanych przez chińskie Huawei i ZTE. Zakaz ten odbił się szerokim echem na całym świecie, a wkrótce kilka kolejnych krajów krajów poszło w ślady USA. A w przypadku rządowych kontraktów nie mówimy o małych pieniądzach. Teraz Huawei postanowiło przejść do kontrataku.

Chińska firma złożyła w sądzie w Teksasie pozew przeciwko władzom USA za „niekonstytucyjne ograniczenie sprzedaży”. Podczas zorganizowanej w Chinach konferencji prasowej (po aresztowaniu Meng Wanzhou, w najbliższej przyszłości nikt z kierownictwa Huawei raczej nie będzie się chętnie wybierał za granicę) poświęconej tej sprawie, Guo Ping, członek zarządu Huawei przekonywał, że zakaz, który de facto wyklucza Huawei z walki o amerykańską infrastrukturę 5G, narusza zasady uczciwej konkurencji. Podkreślał też, że w amerykańskim Kongresie nadal nie przedstawiono publicznie żadnych dowodów przeciwko jego firmie.

Zobaczymy, czy amerykańskie sądy przychylą się do argumentacji Huawei.

Ilustracja: Flickr/Grid Engine

podobne treści