newssprzęt

HP pokazało innowacyjny komputer Sprout

Wygląda na to, że kierownictwo amerykańskiej firmy nie rzucało słów na wiatr, zapowiadając rychłą zmianę jej podejścia do wdrażania innowacji w swych produktach kategorii PC. Zgodnie z zeszłotygodniowymi zapowiedziami Re/code, o których pisaliśmy na łamach portalu, HP pokazało wczoraj światu nowy, potencjalnie rewolucyjny desktop all-in-one z projektorem i skanerem 3D – HP Sprout.

Już na pierwszy rzut oka widać, że celem postawionym przed projektantami komputera było stworzenie urządzenia o absolutnie unikatowym charakterze i właściwościach, odróżniających go od typowych sprzętów dostępnych w każdym sklepie z elektroniką. By to osiągnąć, sięgnęli po tyleż proste, co i rewolucyjne pomysły, których skutkiem miało być powstanie PC-ta nie posiadającego w zasadzie żadnego odpowiednika na rynku. Mimo, że ostatecznie zachował on właściwie wszystkie funkcje klasycznego desktopu,  to – jak widać na załączonych filmach i grafice – jest nim tylko w pewnej, niezwykle bazowej części. Wszystko to za sprawą metod jego obsługi, nie odbywającej się za pośrednictwem klawiatury, czy myszy, a dużej, interaktywnej maty oraz modułu do projekcji obrazu.

Działanie zestawu, choć pozornie dziwne, jest tak po prawdzie bardzo proste. Zależnie od potrzeb użytkownika, moduł może przekształcić matę w wirtualną klawiaturę bądź też dodatkowy ekran, umożliwiający dokonywanie intuicyjnej edycji multimediów przy użyciu dłoni lub rysika. Projektor jest w stanie wyświetlać obraz zarówno w dwóch, jak i trzech wymiarach, co według HP powinno przydać się przede wszystkim różnego rodzaju grafikom czy designerom, pracującym na zaawansowanych aplikacjach do edycji swych plików.

Z pierwszych opisów i recenzji PC-ta możemy wywnioskować, że jedną z jego najciekawszych funkcji będzie też opcja skanowania prawdziwych obiektów i wyświetlania ich przez moduł w formie modyfikowalnej projekcji. Każdy z użytkowników PC-ta będzie mógł wybrać dowolny przedmiot – dajmy na to pudełko lub kostkę – a następnie przenieść go do komputera i przerobić go w zupełnie swobodny sposób. Za działanie tej opcji odpowiada zestaw kilku kamer, z Intel Real Sense 3D na czele.

Jeśli chodzi o pozostałe, podstawowe elementy wyposażenia desktopu, to znajdziemy w nim m.in. pokaźny, 23-calowy monitor Full HD, wspierany przez niezgorszy Intel Core i7, wbudowaną grafikę NVIDII GeForce GT 745A, 8 GB RAM-u oraz dysk o pojemności 1 terabajta. Widoczny na załączonej grafice uchwyt nad ekranem to rzecz jasna nic innego jak moduł złożony z projektora DLP, lampy LED oraz kamery o rozdzielczości 14,6 megapikseli.

Według zapewnień przedstawicieli firmy, komputer HP Sprout stanowi jej nowo utworzonego ekosystemu Blended Reality i ma zostać oficjalnie wprowadzony do sprzedaży  już 9 listopada tego roku. Jak wynika z relacji producenta, wciąż prowadzi on rozmowy z partnerami mającymi zająć się tworzeniem aplikacji, zdolnymi do wykorzystania pełni potencjału  PC-ta. Całość będzie dostępna do nabycia zarówno w sklepach, jak i na stronach internetowych Microsoftu oraz HP za 1900 dolarów.

Źródło: Gizmodo.com

podobne treści