biznes

HP dzieli się na dwie spółki


Wygląda na to, że zmiany na rynku komputerów osobistych, a w szczególności spadająca sprzedaż komputerów PC, nie pozostały bez wpływu nawet na takiego giganta jak HP. Amerykańska firma ogłosiła, że podzieli się na dwie osobne spółki.

Na skutek podziału HP powstać mają dwie, luźno powiązane ze sobą firmy. Pierwsza z nich, Hewlett-Packard Enterprise, zajmować się ma oprogramowaniem, obsługą infrastruktury oraz świadczeniem usług korporacyjnych. Druga, HP Inc., które zachowa dotychczasowe logo firmy, ma skupić się na produkcji urządzeń konsumenckich takich jak drukarki i laptopy. Szefową Hewlett-Packard Enterprise zostanie dotychczasowa CEO HP, Meg Whitman, natomiast CEO HP Inc. zostanie Dion Weisler.

HP spodziewa się, że proces podziału zostanie ostatecznie zakończony do trzeciego kwartału przyszłego roku. Firma ma nadzieję, że dzięki takiemu posunięciu obie firmy będą rozwijały się dynamiczniej. Jako przykład pozytywnego efektu reorganizacji HP podaje szybsze wprowadzenie drukarek 3D do portfolio konsumenckich produktów. Może i jest to prawda. Ale nie jest też tajemnicą, że firma straciła na rzecz Lenovo pozycję lidera producentów komputerów PC, a ostatnio zaczęła zwalniać pracowników. Podział jest więc reorganizacją, dzięki której wydzielone zostanie osobne przedsiębiorstwo, zagrożone tym, że jeśli obecny trend sprzedaży komputerów PC się utrzyma, zacznie ponosić straty.

podobne treści