newswtf

Hotelowe zamki ofiarą ransomware

Ataki wykorzystujące ransomweare zwykle dotyczą pojedynczych użytkowników, ale zdarzają się też przypadki, w których ofiarą pada większa instytucja. Tak było niedawno w przypadku waszyngtońskiego metra, tak też stało się w przypadku pewnego austriackiego hotelu.

Czterogwiazdkowy hotel Romantik Seehotel Jägerwirt położony nad malowniczym jeziorem Turrachsee, stał się w połowie stycznia celem kompromitującego ataku z wykorzystaniem ransomware. Za pomocą wiadomości phishingowej atakujący zainfekowali komputer obsługujący hotelowy system zamków elektronicznych. Jak nietrudno się domyślić, zaowocowało to zaszyfrowaniem dysków, co spowodowało, że w całym hotelu nie można było otworzyć drzwi.

Dyrekcja hotelu postanowiła przeprogramować system, ale nie na wiele się to zdało. Ostatecznie okup w bitcoinach o wartości 1,5 tysiąca euro, został przelany na wskazane przez atakujących konta, a drzwi zostały odblokowane.

Właściciele hotelu Romantik Seehotel Jägerwir zapewniają, że wdrożyli już środki ostrożności, które mają na celu zapobiec w przyszłości podobnym problemom. Zapewniają też, że w niektórych przypadkach wrócą też do tradycyjnych kluczy.

Zdjęcie: Flickr/Dushan and Miae

podobne treści