biznesnews

Hongmeng OS trafi na wszystkie chińskie smartphone’y?

Problemy Huawei z USA wymusiły na chińskiej firmie przyspieszenie prac nad własnym systemem operacyjnym. Jednak jak wynika z najnowszych doniesień, nie tylko Huawei może przesiąść się na Hongmeng OS.

Huawei rozpoczęło prace nad własnym systemem operacyjnym już kilka lat temu, ale decyzja o wpisaniu chińskiej firmy na amerykańską czarną listę skomplikowała sytuację i zmusiła Huawei do zintensyfikowania prac. Zwłaszcza, że już w sierpniu Huawei straci dostęp do Androida. Jak się jednak okazuje, nowy system może pojawić się także na urządzeniach innych producentów z Chin.

Jak donosi chińskie Global Times, Huawei dopuściło do testów Hongmeng OS również inne chińskie firmy, które nie są objęte amerykańskimi ograniczeniami. Jeśli więc Xiaomi, Oppo i Vivo, które testują system Huawei, byłyby zainteresowane kontynuacją współpracy w tym zakresie, Hongmeng OS mógłby w przyszłości zagościć także na urządzeniach tych producentów.

Żadna z tych firm nie jest dziś objęta amerykańskimi sankcjami, więc nie stracą dostępu do Androida, ale nie można wykluczyć, że w obliczu przybierającej na sile wojny handlowej między USA a Chinami, chciałyby mieć jakąś alternatywę. A gdyby wszyscy chińscy producenci odeszli dobrowolnie do systemu Google, byłoby to swego rodzaju odwrócenie dynamiki i spory cios w Androida.

Na razie jednak to tylko spekulacje, a na razie nie wiadomo nawet, czy Huawei rzeczywiście zastąpi Androida Hongmeng OS w swoich konstrukcjach. Wszystkie decyzje w tym zakresie zapadną w ciągu najbliższych miesięcy.

Ilustracja: Flickr/verchmarco

podobne treści