wtfwynalazki

Holenderska policja szkoli orły do polowania na… drony

Popularność, jaką cieszą się niewielkie bezzałogowce ma również swoje niezbyt dobre strony, a prywatni piloci dronów coraz częściej zakłócają funkcjonowanie instytucji takich jak na przykład lotniska. Nie dziwi więc, że rozwijane są również metody zatrzymywania niepożądanych urządzeń. Jedną z ciekawszych testują właśnie holenderscy policjanci.

Drony przerywające wydarzenia sportowe, przenoszące narkotyki więźniom zakładów karnych czy utrudniające funkcjonowanie lotnisk to coraz częściej codzienność. Do walki z nimi stosuje się obecnie zwykle siatki lub specjalne systemy zakłócające. Holenderska policja postawiła jednak na zupełnie inne rozwiązanie. Innowacyjne, choć można powiedzieć, że jednocześnie konserwatywne. Zaczęła bowiem szkolić do walki z dronami ptaki drapieżne.

A konkretniej orły. We współpracy z duńską firmą sokolniczą Guard From Above, holenderska policja testuje, jak dobrze ptaki te radzą sobie z unieszkodliwianiem dronów. Ptaki są szkolone do tego, by rozpoznawały bezzałogowce i przechwytywały je w powietrzu. Na razie radzą sobie świetnie z dronami wielkości DJI Phantom, śmigła większych urządzeń mogą być jednak pewnym zagrożeniem dla drapieżnych ptaków.

Holenderska policja testuje także inne, elektroniczne oraz fizyczne rozwiązania, ale orły mają nad nimi tę zaletę, że nie trzeba martwić się o to, że urządzenie spadnie w niekontrolowany sposób i potencjalnie zrani cywila – drapieżniki chwytają szponami swój cel i po prostu ściągają go na ziemię. Testy mają potrwać jeszcze kilka miesięcy, po tym czasie ma zostać podjęta decyzja o wprowadzeniu, bądź nie, orłów do służby.

podobne treści