newssmartfony

Google zaprezentowało Android One

Mountain View zainaugurowało dziś w kampanię Android One, czyli własny pomysł na opanowanie tzw. rynków wschodzących. Podczas prezentacji, która odbyła się dziś w Indiach, amerykańska firma zaprezentowała trzy smartphone’y, których cena oscyluje w okolicach 350 złotych.

Po miesiącach przygotowań, jakie minęły od tegorocznej konferencji Google I/O, podczas której zapowiedziano inicjatywę Android One, Mountain View przedstawiło dziś pierwszy rzut tanich urządzeń, które mają pomóc firmie podbić Indie, Filipiny czy Bangladesz. Przedstawione dziś trzy smartphone’y zaprojektowane przez Google, a produkowane przez trzy firmy z Azji Południowo-Wschodniej (Karbonn Mobile, Micromax oraz Spice Mobile), nie różnią się od siebie właściwie niczym. No, może poza wyglądem zewnętrznym. Wszystkie wyposażono w ekrany o przekątnej 4,5 cala, 1 GB pamięci RAM, dwa aparaty (o rozdzielczości 5 i 2 magapikseli), oraz czterordzeniowe procesory Mediateka taktowane 1,3 GHz. Dodatkowo każdy z obsługuje dwie karty SIM, posiada radio FM oraz slot na kartę microSD (do 32 GB). Od konkurencji znacząco różnią się jednak ceną, która wynosi 6399 rupii, czyli około 350 złotych.

Urządzenia działają oczywiście pod kontrolą Androida KitKat, za którego aktualizację ma odpowiadać bezpośrednio Google, które chce by użytkownicy z krajów rozwijających się mieli możliwość sprawdzenia najnowszej wersji Androida nawet bez konieczności płacenia ogromnych, jak na tamtejsze warunki, sum za najnowsze smartphone’y. Już dziś wiadomo na przykład, że urządzenia z serii Android One doczekają się aktualizacji do Androida L.

Dodatkowo aktualizacja ta nie będzie pobierana w ramach limitu transferu danych. Google nawiązało również współpracę z indyjskim operatorem komórkowym o nazwie Airtel, dzięki której użytkownicy tej sieci będą mogli pobrać aktualizację do Androida L za darmo oraz otrzymają dodatkowe 200 MB do wykorzystania na pobieranie aplikacji z Google Play. Google przygotowało też na tamtejszy rynek specjalną wersję aplikacji YouTube, która pozwala na pobranie filmu i obejrzenie go w późniejszym terminie.

Wszystkie trzy urządzenia z serii Android One można będzie kupić w Indiach już dziś. Na Filipinach, w Pakistanie, na Sri Lance i w Bangladeszu urządzenia mają zadebiutować jeszcze w tym roku, w przyszłym Google planuje wprowadzić je także w innych krajach.

podobne treści