wynalazki

Google zamyka program Explorers i tworzy osobny oddział dla Google Glass

Już jakiś czas temu pojawiły się pierwsze doniesienia na temat tego, że projekt Google Glass nie ma się tak dobrze, jak chciałoby tego Google. W tym kontekście informacje o tym, że Mountain View od przyszłego tygodnia zawiesza publiczną sprzedaż swoich okularów Augmented Reality wydają się być tylko potwierdzeniem problemów.

Google ogłosiło wczoraj, że od poniedziałku zawiesza program Explorer, w ramach którego mieszkańcy wybranych krajów mogli kupić Google Glass za równowartość 1500 dolarów. Choć według BBC zakończona zostanie także produkcja obecnych wersji urządzenia, deweloperzy oraz przedsiębiorstwa będą mogli nadal kupić okulary AR Google.

Choć na pierwszy rzut oka wygląda to na przyznanie się do porażki, Google utrzymuje, że jest to raczej strategiczny odwrót. Firma nadal jest zainteresowana wprowadzeniem okularów AR na rynek masowy, ale Mountain View chce teraz skupić się na analizie zebranych do tej pory danych, badaniach i rozwoju produktu. Projekt Google Glass zostanie także przeniesiony z Google X Lab do nowego wewnętrznego oddziału firmy, za który odpowiedzialny będzie Tony Fadell, CEO Nest, które rok temu zostało nabyte przez Google. Dotychczasowa szefowa programu Glass, Ivy Ross, będzie nadal prowadziła swój zespół, ale będzie organizacyjnie podlegała Fadellowi.

Przeniesienie programu Glass do osobnego działu, może rzeczywiście świadczyć o tym, że Google poważnie myśli o przyszłości urządzeń Augmented Reality – zebrane do tej pory doświadczenia mają posłużyć do opracowania nowej rynkowej urządzenia, która zostałaby przyjęta przez ogół społeczeństwa lepiej niż Google Glass. Niestety wiąże się to z tym, że przyszłość ta raczej nie nadejdzie tak szybko, jak byśmy sobie tego życzyli.

podobne treści