news

Google usuwa aplikacje z twojego Androida

Bez pytania użytkowników telefonu o zgodę, ale dla ich dobra, Google zdalnie usuwa aplikacje z telefonów z systemem Android. Oczywiście chodzi tylko o „szkodliwe” programy.

Jak pisze na blogu Android Developers Rich Cannings, czyli szef Android Security, Google postanowił usunąć kilka aplikacji nie tylko z Marketplace, ale i z telefonów użytkowników:

W przypadkach, w których użytkownicy zainstalowali szkodliwe oprogramowanie, które stanowi zagrożenie dla telefonu i bezpieczeństwa, korzystamy z procedur zdalnego odinstalowania aplikacji z telefonów. Gdy to następuje, użytkownik dostaje powiadomienie.

Zaczęło się od tego, że Google zauważył dwie darmowe aplikacje, które „nie podawały swojego prawdziwego przeznaczenia, tymczasem nakłaniały użytkownika do ściągania płatnych plików z Sieci. Nie był to malware, nie zyskiwał też dostępu do prywatnych danych użytkowników.”

Wydawca aplikacji sam usunął je z Marketplace. Następnie Google zdecydował się skorzystać z możliwości zdalnego wyłączania aplikacji i właśnie to zrobił.

Jest zatem prawdopodobne, że podobny los spotka inne aplikacje. Ciekawe, jaka byłaby reakcja użytkowników Androida, gdyby nagle dostrzegli zniknięcie połowy programów na swojej komórce? Podziękowaliby Google, czy przezywali Wielkim Bratem? [Kat Hannaford/giz, Android Developers Blog, Engadget]

podobne treści

  • dfgsedgse

    Google po woli przeminia się w Apple…