wynalazki

Google składa patent na okulary z technologią przewodzenia kostnego

Jak wiadomo już od dłuższego czasu, projekt Google Glass znajduje się w fazie ciągłych zmian i eksperymentów. Nie zmienia to faktu, że efekty swoich eksperymentów Google zwykło patentować, choć nie wiadomo czy proponowane rozwiązania trafią ostatecznie do konsumentów. Jednym z najnowszych pomysłów jest umieszczenie w Google Glass słuchawek w technologii przewodnictwa kostnego.

Jeżeli kiedykolwiek zastanawialiście się dlaczego nagranie waszego głosu brzmi zupełnie inaczej niż to, do czego jesteście przyzwyczajeni, przewodnictwo kostne jest na to odpowiedzią – po prostu kości czaszki przewodzą niższe częstotliwości dużo lepiej niż powietrze, dlatego wydaje się nam, że nasz głos jest dużo niższy niż to co słyszą inni ludzie.

Słuchawki wykorzystujące to zjawisko transmitują drgania bezpośrednio na kości czaszki co pozwala osiągnąć niezłej jakości dźwięk, bez zakrywania uszu. Technologia nie jest wcale nowa, ale wyekwipowanie okularów Augmented Reality w słuchawki oparte na tym zjawisku jest już jakąś nowością, dlatego Google zamierza opatentować ten pomysł.

Urządzenie opisywane we wniosku patentowym jako „możliwe do założenia na siebie urządzenie komputerowe wyposażone w pośredni głośnik przewodzenia kostnego”, wygląda jak okulary, budzi ewidentne skojarzenia z projektem Google Glass.

Tak jak w przypadku innych wniosków patentowych, Google zabezpiecza sobie różne opcje – Google Glass wyposażone w głośniki w tej technologii niekoniecznie muszą trafić do konsumentów.

Ciekawe tylko czy w kolejnych wnioskach patentowych Google pojawi się też laryngofon?

podobne treści