biznesnews

Google przekonuje do zniesienia zakazu współpracy z Huawei

Nie jest tajemnicą, że umieszczenie Huawei na amerykańskiej czarnej liście uderza nie tylko w Chińczyków. Zakaz prowadzenia biznesu z firmą z Shenzhen to także wymierne straty dla firm, które musiały się mu podporządkować. Nic dziwnego, że na dłuższą metę wcale im się to nie podoba.

Dlatego chciałyby jak najszybciej wrócić do interesów, które przynoszą im grube miliony. Więc lobbują w Waszyngtonie za usunięciem Huawei z amerykańskiej czarnej listy.

Jak donosi Financial Times, jedną z najbardziej aktywnych firm na tym polu jest… Google. Gigant z Mountain View ma podobno przekonywać, że, choć powodem wprowadzenia zakazu była troska o bezpieczeństwo USA, to właśnie sam zakaz prowadzenia biznesu z Huawei uderzy w bezpieczeństwo Amerykanów.

W jaki sposób? Google przekonuje, że jeśli Huawei wypuści własny system operacyjny, pozbawiony zabezpieczeń amerykańskiej firmy, może być on dużo bardziej podatny na ataki hackerskie. Pozbawienie urządzeń Huawei Androida byłoby więc działaniem na szkodę Amerykanów, którzy, pomimo tego, że urządzenia tego producenta nie są oficjalnie dostępne u tamtejszych operatorów, i tak kupują je na własną rękę. Można też podejrzewać, że podczas tych rozmów padają również argumenty o tym, że sam Android Google jest też jakimś narzędziem wpływu USA, a oddanie walkowerem wszystkich przyszłych urządzeń Huawei w Europie uderzy w jego pozycję.

Czy taka argumentacja przekona Waszyngton do zniesienia ograniczeń w prowadzeniu biznesu z Huawei? Nie wiadomo. Ale na pewno z czasem coraz więcej amerykańskich firm będzie coraz głośniej domagało się zniesienia tych ograniczeń.

podobne treści