wynalazki

Google pomoże w stworzeniu AI piszącej newsy

Maszyny już teraz „piszą” część newsów, które do nas docierają. Na razie są to głównie informacje giełdowe, ale niebawem zakres obowiązków automatycznych redaktorów może się poszerzyć. Google zaangażowało się bowiem w promowanie pewnej inicjatywy, dzięki której komputery będą mogły pisać również inne wiadomości prasowe.

Zaangażowanie to przybrało formę grantu na 706 tysięcy euro, który przyznany został przez Google UK Press Association. Za te pieniądze agencja UK Press Association zamierza stworzyć moduły sztucznej inteligencji, które zajmą się produkcją newsów w lokalnych gazetach. Docelowo mają one stworzyć około 30 tysięcy wiadomości prasowych.

Nie oznacza to oczywiście końca dziennikarstwa informacyjnego. Jak wyjaśnia Peter Clifton z UK Press Association, ludzie nadal będą nieodzowni w procesie tworzenia wiadomości prasowych. Sztuczna inteligencja pozwoli jednak dostarczyć czytelnikom więcej wiadomości lokalnych.

Wsparcie dla lokalnych mediów jest właśnie głównym celem inicjatywy. To właśnie lokalne media najczęściej dotykane są kłopotami finansowymi, a sztuczna inteligencja, w założeniach, ma pozwolić dostarczać czytelnikom więcej informacji za niższą cenę.

Zdjęcie: Flickr/Ray Bouknight

podobne treści