biznesWiadomość głównawynalazki

Google podpisało umowę z firmą farmaceutyczną, która ma wprowadzić na rynek inteligentne szkła kontaktowe

W styczniu tego roku Google X Lab pochwaliło się opracowaniem szkieł kontaktowych wyposażonych w miniaturowy chip, mierzący poziom glukozy we łzach. Dziś Mountain View ogłosiło, że nawiązało współpracę z jednym z największych koncernów farmaceutycznych na świecie, który ma wprowadzić ten produkt na rynek.

Szwajcarski koncern Novartis najwyraźniej widzi w tego typu sensorach duże pieniądze. Firma, która w ubiegłym roku odnotowała największą sprzedaż spośród wszystkich firm w branży, zamierza zainwestować w rozwój technologii opracowanej przez Google X Lab za pośrednictwem zajmującej się okulistyką spółki córki Alcon. Novartis nabył już licencję na technologię opracowaną przez Google i zamierza wprowadzić ją na rynek.

„Cieszymy się, że będziemy mogli współpracować z Google aby połączyć ich zaawansowaną technologię z naszą rozległą wiedzą z zakresu biologii i razem zaspokoić dotychczas niezaspokojone potrzeby medyczne,” stwierdził CEO Novartis Joseph Jimenez. „Jest dla nas niezwykle ważne, by, rozpoczynając od okulistyki, wyjść poza dotychczasowe granice leczenia chorób.”

„Naszym marzeniem jest sprawić, aby korzystając z najnowszych technologii miniaturyzacji elektroniki, poprawić jakość życia milionów ludzi,” dodaje Sergey Brin. „Cieszymy się, że będziemy mogli zrealizować to marzenie razem z Novartis.”

Oprócz planów prowadzenia na rynek soczewek dla cukrzyków, porozumienie zakłada także współpracę przy badaniach nad bardziej zaawansowanymi soczewkami kontaktowymi wyposażonymi w mikrochipy. Novartis sugeruje, że soczewki takie mogłyby na przykład automatycznie niwelować problemy z akomodacją oka, które pojawiają się w przypadku starczowzroczności.

Choć brzmi to bardzo interesująco, należy pamiętać, że minie jeszcze trochę czasu, zanim w aptece będzie można kupić soczewki kontaktowe, które mierzą poziom glukozy i bezprzewodowo przesyłają dane na ten temat do urządzenia mobilnego. Kiedy Google chwaliło się prototypem, firma twierdziła, że opracowanie finalnego produktu powinno zająć około pięciu lat.

Zdjęcie: Google

podobne treści