news

Google patentuje całą masę sposobów na odblokowanie telefonu (także głosem)

Podczas, gdy Apple ma zamiar upewnić się, że nikt już nie będzie używał “slide-to-unlock” iPhone’a, Google pokazuje, że ma to w głębokim poważaniu. Właśnie zgłosił wniosek patentowy na całą garść sposobów na odblokowywanie telefonu – łącznie z komendami głosowymi.

Jak donosi Patently Apple, wniosek Google opisuje szereg nowych metod odblokowywania urządzeń mobilnych, które mogą być od razu łączone z konkretnymi zadaniami, np. telefonem pod wskazany numer albo uruchomieniem aplikacji. W rzeczywistości niektóre urządzenia Androida już mają takie funkcje – mój HTC Sensation pozwala mi otworzyć jedną z czterech aplikacji, gdy odblokowuję telefon – ale patent wyjaśnia też, jak różne komendy mogą być wykorzystane w tym samym celu.

Najciekawszy jest patent na komendy głosowe służące do odblokowania urządzenia. Chociaż rozwiązanie wydaje się świetne, to jednak założenie, że telefon ma przez cały czas włączony mikrofon wydaje się dosyć kontrowersyjne. Ale to tylko patent, zobaczymy, co z tego wyjdzie, zanim zaczniemy się martwić o prywatność.

[Patently Apple]

podobne treści

 • apl

  hahahahahaha i tak im nic to nie da xd

 • robertz1968

  zajebiście, wszyscy narzekali na Apple a pieprzone Google wcale nie jest lepsze, niedługo opatentują spłukiwanie wody w kiblu i będzi epo ptakach

 • kozaru

  I dobrze zrobili.

 • asd

  a jak mozna się bronić przed nonsensownymi patentami typu „odblokowanie przez przesunięcie palcem”?
  następnym nonsensownym (czytaj idiotycznym) patentem
  to tylko obnaża idiotyczność patentów w obecnej postaci
  bez wzgledu kto je posiada

 • tomi33
 • teeeeen

  @tomi33 Dość zabawny ten wpis na blogu ale trzeba przyznać że sporo w nim prawdy.

 • dawid.dubanosow

  @robertz1968: no przecież jeśli Apple zaczyna wojnę to google nie bd spokojnie patrzało jak ich niszczą, tylko też zacznie atakować – to chyba logiczne?

 • grendelpl

  Cóż… Swoiste prewencyjne patentowanie – „opatentujmy wszystko co się da, na wypadek gdyby się kiedyś przydało i żeby nas ktoś nie wydoił w sądzie”. Stać ich na patentowanie to to robią – a to że sami nigdy tego nie wprowadzą spowoduje tylko to, że nikt inny tez tego nie zrobi choćby i potrafił, tym sposobem więc zabija się innowacyjność zamiast jej bronić! I tak upadają argumenty stojące za ACTA. Patent nie chroni innowacyjności, tylko ją blokuje, bo patent nie oznacza realnego wdrożenia danej idei a jedynie jej „zaklepanie” na 5 lat.

 • takaprawda

  tonący brzytwy się chwyta

 • wojciech

  Apple zaczeło walczyć takimi patentami na oczywiste rzeczy, więc Google blokuje możliwość, by Apple w przyszłości opatantowało takie bzdury i się sądziło z kimkolwiek.
  To odpowiedź google na patenty japcoka, nie by sądzić się z innymi firmami.
  Bardzo logiczne z ich strony.

 • tajne

  Głosowe odblokowywanie to nic takiego niezwykłego. Przy obecnej miniaturyzacji niedługo zbudują mały i oszczędny chip, który cały czas będzie mógł dekodować sygnał z mikrofonu, by odblokować telefon z odpowiednim momencie.