tabletyWiadomość główna

Google otworzy własny sklep z tabletami

Kiedy Google ogłosiło w zeszłym roku, że zamierza kupić Motorolę wielu uważało, że głównym celem Mountain View nie jest sama produkcja telefonów komórkowych a raczej patenty, które są w posiadaniu Motoroli. Business Insider twierdził wtedy, że Google będzie jednak chciało produkować elektronikę żeby lepiej konkurować z Apple. Teraz Wall Street Journal donosi o tym, że Google zamierza w tym roku otworzyć sieciowy sklep z tabletami, w którym będzie sprzedawało gadgety z Androidem.

W sklepie Google początkowo ma sprzedawać sprzęt produkowany przez partnerów sprzętowych takich jak Asus czy Samsung, jednak tablety mogą być także sygnowane logiem Google. A kiedy już transakcja przejmowania Motoroli zostanie zakończona, gigant z Mountain View będzie mógł sprzedawać swoje własne tablety. Tylko dlaczego Google chciałoby produkować własny sprzęt?

Ponieważ tablety z Androidem nie sprzedają się najlepiej. Na rynku smartphone’ów sytuacja ma się inaczej a Android szybko zdobył pozycję lidera w zestawieniach systemów operacyjnych. Rynek tabletów jest jednak inny. Producenci nie mogą liczyć na takie wsparcie operatorów komórkowych jak w przypadku telefonów, muszą liczyć na sprzedawców detalicznych, którzy muszą sprzedać urządzenia, które do najtańszych nie należą. A jeśli ci sami sprzedawcy chcą sprzedawać sprzęt Apple, muszą zgodzić się na to, że iPad będzie na bardziej wyeksponowany niż tablety z Androidem. Dodatkowo Apple zajmuje się marketingiem de facto jednego produktu, producenci tabletów z Androidem muszą konkurować z Apple i jednocześnie z innym sprzętem z Androidem. Ponadto Apple posiada własną, rozbudowaną sieć dystrybucji.

Jedynym tabletem z Androidem, który odniósł duży sukces jest Kindle Fire, jednak jego OS jest tak zmieniony, że praktycznie nie przypomina Androida. Dodatkowo ma gigantyczne wsparcie Amazona (jednego z większych dystrybutorów online na świecie) i służyć ma przede wszystkim ich celom.

Google chciałoby zmienić tą sytuację a najlepszym sposobem na to byłoby otwarcie własnych kanałów sprzedaży. Mountain View ma już pewne doświadczenie w sprzedaży elektroniki przez Internet. W końcu sami sprzedali około 100 000 telefonów Nexus One by później wycofać się z pomysłu.

Jeśli Google myśli poważnie o zwiększeniu udziału swojego Androida w rynku tabletów, otwarcie własnego sklepu mogłoby pomóc. Zwłaszcza jeśli zamierzają konkurować z Kindle Fire sprzedawanym za 199 dolarów. Będą to robić albo poprzez oferowanie produktów tańszych niż tablet Amazon albo poprzez tworzenie urządzeń lepszej jakości niż iPad. Albo jedno i drugie. Wszystko to konkurując jednocześnie z Facebookiem, Microsoftem, ulepszając wyszukiwarkę, budując automatyczne samochody i podtrzymując wszystkie inne projekty, które są aktualnie przez nich realizowane. Ambitne zadanie.

[Business Insider, Wall Street Journal]

podobne treści