nauka

Google ocali wymierające języki od całkowitego zapomnienia

Aby choć w części ocalić wiedzę o językach, którymi mówią coraz to mniejsze grupy ludzi, Google uruchamia Endangered Languages Project, czyli Projekt „Języki zagrożone wyginięciem”. W ramach przedsięwzięcia zbierane i aktualizowane będą dane na temat 3 tysięcy wymierających języków.

Dzięki współpracy z placówkami naukowymi i organizacjami non-profit, w ramach projektu gromadzone będą rękopisy, nagrania i filmy. Wszystko po to, by ocalić jak najwięcej z języka. Nie zabraknie też interaktywnych map pokazujących skupiska ludności, która posługuje się wymierającymi językami.

Język to nie tylko lista słów i zbiór głosek, którym posługują się ludzie z pewnej grupy, to także skarbnica wiedzy o kulturze, historii, sposobie widzenia świata, relacjach w społeczeństwie i rodzinie, itd. Za każdym razem, gdy umiera ostatnia osoba, która posługuje się daną mową, ginie żywy zapis historii setek lub tysięcy rodów. Dlatego warto przynajmniej próbować dowiedzieć się o wymierających językach jak najwięcej i sporządzić nagrania, dopóki żyją ostatnie osoby, które mówią rzadkimi językami.

Tak o projekcie piszą twórcy:

Nasza strona umożliwi zamieszczanie i znajdywanie informacji o zagrożonych wyginięciem językach. Zbierając dokumentację dotyczącą ponad 3 tysięcy języków, którym grozi zagłada (czyli ponad połowie języków świata), robimy krok w kierunku ocalenia różnorodności kulturowej, okazujemy szacunek przodkom i dajemy coś cennego naszym potomkom.


Do współpracy zaproszono wszystkie instytucje i osoby, które mogłyby pomóc. Oprócz językoznawców i antropologów, mogą to być dzieciaki ze smartfonem, które nagrają na filmie sposób, w jaki mówi ich prababcia. [Endangered Languages Project, Google, Engadget]

podobne treści