news

Google Lunar X Prize: lądowanie zwycięskiego zespołu zobaczymy na Discovery

Choć pod koniec ubiegłego roku na Księżycu wylądowała chińska sonda Chang’e-3, Srebrny Glob w ostatnich dziesięcioleciach nie cieszył się dużym zainteresowaniem naukowców i agencji kosmicznych. W przyszłości jednak ma się to zmienić, między innymi dzięki Google Lunar X Prize. A my będziemy mogli oglądać zmagania zespołów biorących udział w tym konkursie w telewizji.

X Prize Foundation, organizacja non-profit, która siedem lat temu ogłosiła sponsorowany przez Google konkurs, którego celem jest umieszczenie na powierzchni Księżyca prywatnego łazika, podpisała w tym tygodniu umowę z Discovery Channel i Science Channel, które będą relacjonowały ostatni etap wyścigu na Księżyc – od ostatecznych testów, do startu i lądowania zwycięskiego zespołu.

„Oprócz przełomów technologicznych, które katalizowane są przez Google Lunar X Prize, naszym celem, równie ważnym, jest inspirowanie młodych naukowców, inżynierów i odkrywców,” mówi Robert K. Weiss z X Prize. „Ponad połowa populacji Ziemi nigdy nie miała możliwości zobaczyć transmisji na żywo z Księżyca. Umowa z Discovery Channel i Science Channel pozwoli nam zaangażować publiczność w przełomowe wydarzenie i stworzyć ‚moment Apollo’ dla kolejnego pokolenia.”

By móc odebrać 20 milionów dolarów głównej nagrody, zwycięski zespół, który nie może być finansowany ze środków publicznych, musi pomyślnie wylądować łazikiem na powierzchni Księżyca, przejechać nim co najmniej 500 metrów oraz przesłać nagrania, zdjęcia i dane naukowe na Ziemię. Cel musi zostać osiągnięty do 31 grudnia 2015 roku. Obecnie o główną nagrodę walczy 18 zespołów.

„Google Lunar X Prize posiada wszystkie składniki potrzebne do tego, by stworzyć świetny program – stawkę, konkurencję, wyraziste charaktery i oszałamiające efekty wizualne,” stwierdził  Eileen O’Neill, wiceprezes grupy Discovery Communications odpowiedzialny za kanały Discovery Channel, Science Channel i Velocity. „Kiedy zwycięski statek wyląduje na powierzchni Księżyca, wywoła to światowe zainteresowanie i zainspiruje ludzi na całej planecie.”

Pozostaje mieć nadzieję, że ambitne plany zostaną zrealizowane. Do końca 2015 roku, wbrew pozorom, nie zostało dużo czasu.

podobne treści