biznessmartfony

Google kończy z serią Nexus

Pierwsze urządzenie z logiem Nexus na obudowie pojawiło się na początku roku 2010. Od tamtego czasu Google co roku, we współpracy z różnymi producentami, prezentowało kolejne Nexusy, które miały być swego rodzaju modelowymi urządzeniami dla Androida. Teraz Mountain View zarzuca tę politykę.

Wraz prezentacją swoich smartphone’ów z serii Pixel, Google potwierdziło, że nie zobaczymy już żadnych nowych urządzeń z serii Nexus. Nie znaczy to oczywiście, że nie będą pojawiały się urządzenia „wzorcowe”, tą rolę przejmie właśnie seria Pixel. Ale wraz z nową nazwą, zmienia się też chyba podejście Google do tych urządzeń – podczas gdy urządzenia z serii Nexus przygotowane były we współpracy z innymi producentami, na obudowach smartphone’ów Pixel próżno szukać logo HTC, które odpowiedzialne jest za ich produkcję.

Już jakiś czas temu Mountain View połączyło wszystkie swoje projekty związane ze sprzętem w jeden dział, którego szefem został Rick Osterloh, było CEO Motoroli. Podczas wczorajszej konferencji to właśnie on zapowiedział, że smartphone’y Pixel (a także Google Home, Google Wifi czy Chromecast Ultra), to tylko przedsmak tego, co czeka nas w przyszłości, a jego dział pracuje nad wieloma innymi projektami.

Jednym z nich może być rozwijany pod nazwą kodową notebook Pixel 3, który, jeśli wierzyć plotkom, miałby być pierwszym urządzeniem działającym pod kontrolą Andromedy – systemu będącego swego rodzaju połączeniem Chrome OS i Androida.

Przyszłość zapowiada się więc ciekawie. I nie chodzi tylko o same przygotowywane w Mountain View urządzenia. Skręt Google w kierunku modelu przyjętego dawno temu przez Apple, w którym to twórca systemu operacyjnego zajmuje się też tworzeniem własnego ekosystemu urządzeń, może mieć bardzo głębokie konsekwencje. Wszystko zależy od tego, ile środków Google przeznaczy na promocje swoich nowych urządzeń i czy producenci tacy jak Samsung, HTC czy Huawei dojdą do wniosku, że Google nie jest tylko dostawcą systemu operacyjnego, ale także potencjalnym konkurentem.

Zdjęcie: Flickr/TechStage

 

podobne treści