gadżetyWiadomość główna

Google Glasses w wersji Zrób To Sam

Google Glasses, gadżet wzbogacający rzeczywistość – bo tak chyba najlepiej przełożyć Augmented Reality, miał lekki posmak Science Fiction. A może miało go tylko reklamujące go wideo? Tak naprawdę, technologia konieczna do realizacji analogicznego projektu znajduje się w zasięgu każdego z nas. Will Powell zainspirowany Google Glass, zmontował własny zestaw o analogicznej funkcjonalności.

Powell połączył okulary Vuzix – będące w zasadzie przenośnym ekranem w formie okularów, dwie kamery i słuchawki z mikrofonem. Pod maską znajduje się aplikacja napisana dla środowiska Adobe Air oraz system rozpoznawania mowy Dragon NaturallySpeaking. Oczywiście w żadnym wypadku, nie można uznać całego zestawu za gotowy produkt – do którego zdaje się zmierzać Google, jednak jak widać działa sprawnie powielając funkcje gadżetu Google.

Warto się zastanowić nad tym, że wszystkie narzędzia konieczne do tworzenia nowych form interakcji z internetową datasferą (tak, sformułowanie zapożyczone z „Hyperiona”) są dostępne dla wszystkich – magia kolejnych gadżetów od MS i Google tak naprawdę sprowadza się do ich estetycznej prezentacji. Reszta jest przaśna i dla przeciętnego geeka już wpisana w codzienność.

Czytając o „hackerach DNA” – którzy w USA hobbystycznie zajmują się grzebaniem w kodzie genetycznym prostych organizmów, widząc jak każdy nowoczesny gadżet błyskawicznie dostaje swoją wersję DIY(Zrób To Sam), zaczynam się zastanawiać, czy przypadkiem w świecie sprzętu nie zostanie powielony ekosystem funkcjonujący od lat w sieci, gdzie szybko rozwój narzędzi umożliwił sprawne, efektywne tworzenie kolejnych serwisów i usług fascynatom. Co nazywamy teraz… rynkiem startupów.

Najcięższe i najbardziej kosztowne elementy, takie jak ekrany, przenośna moc obliczeniowa (smartphone?), systemy rozpoznawania mowy, frameworki i biblioteki przyspieszające tworzenie oprogramowania dla nowych gadżetów są już powszechnie dostępne. Obniżając „barierę wejścia”, która w przypadku sprzętu stała bardzo wysoko, ze względu na konieczność tworzenia wielu elementów od zera – w których miejsce można wstawić teraz gotowe „klocki”.

Otrzymaliśmy już niemal kompletny zestaw narzędzi i gotowych elementów. Teraz nadchodzi dobry czas dla tych, którzy posiadają wiedzę i jaja, by je wykorzystać i stworzyć coś fascynującego.

podobne treści